Apple: Rapora göre Çin'deki iPhone satışları Huawei'nin yükselişiyle düştü

  • kaydeden Mariko Oi
  • İşletme Muhabiri

görüntü kaynağı, İyi resimler

Araştırma firması Counterpoint'e göre Apple'ın Çin'deki iPhone satışları 2024'ün ilk altı haftasında bir önceki yıla göre %24 düştü.

Bu, ABD teknoloji devinin ülkede yerel rakiplerin sert rekabetiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

Rapora göre, aynı dönemde Çinli Huawei iç pazardaki satışlarını %64 ​​oranında artırdı.

Apple ve Huawei, BBC'nin yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Çin telefon pazarının pahalı ucunda Huawei satışlarındaki canlanmanın yanı sıra, Apple'ın “Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi şirketlerin agresif fiyatları nedeniyle ortada sıkıştığını” söyledi. Counterpoint Research'ten Mengmeng Zhang şunu yazdı:.

Raporda, Apple'ın en büyük pazarlarından biri olan Çin'de genel akıllı telefon satışlarının aynı dönemde %7 oranında düştüğü belirtildi.

Huawei, ABD yaptırımları nedeniyle yıllardır mücadele ediyordu ancak ağustos ayında Mate 60 serisi 5G akıllı telefonlarını tanıtmasının ardından satışları arttı.

Çinli şirketin 5G mobil internet için ihtiyaç duyulan anahtar çiplerden ve teknolojiden mahrum kalması nedeniyle bu durum sürpriz oldu.

2020 yılında Huawei'den çıkan akıllı telefon markası Honor, bu dönemde Çin'de satış artışı gören diğer ilk beş marka oldu.

Counterpoint'in haberine göre Vivo, Xiaomi ve Oppo'nun satışları da yılın ilk altı haftasında düştü.

Apple'ın Çin akıllı telefon pazarındaki payı geçen yıl %19'dan %15,7'ye düşerek ikinci sıradan dördüncü sıraya geriledi.

Bu arada Huawei, pazar payının bir yıl önceki %9,4'ten %16,5'e yükselmesiyle ikinci sıraya yükseldi.

Counterpoint'e göre Vivo, satışlarında geçen yıla göre %15'lik düşüşe rağmen Çin'in en çok satan akıllı telefon üreticisi olmaya devam ediyor.

Şirket, Çin'deki satışların 2023'ün son üç ayında bir önceki yıla göre 23,9 milyar dolardan 20,82 milyar dolara (16,4 milyar £) çıktığını söyledi.

Apple hisseleri Salı günü New York ticaretinde %2,8 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir