Ancak Başbakan Modi'nin müdahalesiyle mümkün

Yeni Delhi:

Katar tarafından casusluk iddiası nedeniyle bir yıl sonra serbest bırakılan donanma denizcileri, kendilerini serbest bıraktıkları için Başbakan Narendra Modi ve hükümete teşekkür etti. Geri dönen sekiz oyuncudan yedisi Delhi havaalanından ayrıldı.Jai Bharat Mata Ki'.

İçlerinden biri, “Hindistan'a güvenli bir şekilde döndüğümüz için çok mutluyuz. Elbette Başbakan Modi'ye teşekkür etmek istiyoruz çünkü bu sadece onun kişisel müdahalesi sayesinde mümkün oldu” dedi.

Başka bir emektar, “Başbakan Modi'nin müdahalesi olmasaydı burada duramazdık. Ve bu, Hindistan Hükümeti'nin sürekli çabaları sayesinde gerçekleşti” dedi.

Başka bir oyuncu ise Hindistan'a dönmek için 18 ay beklemeleri gerektiğini söyledi.

“Hindistan'a dönmek için neredeyse 18 aydır bekliyoruz. Başbakan'a çok müteşekkiriz. Onun kişisel müdahalesi ve Katar'la denklemi olmasaydı bu mümkün olamazdı. Hindistan hükümetine sahadan minnettarız. Gönüllerimizce gösterilen her türlü çabanın yanında, o çabalar olmasaydı bu gün bu günlere gelemezdi” dedi.

Hükümet bu sabah erken saatlerde serbest bırakıldığını duyurdu ve geri dönüşleri için Katar Emiri'ne teşekkür etti.

READ  Devasa dalgalar ve yaşamı tehdit eden plaj koşulları, Kaliforniya kıyılarını art arda üçüncü günde de vurdu

Oku | Katar tarafından serbest bırakılan 8 Hint Donanması personeli: Davanın zaman çizelgesi

“Hindistan Hükümeti, Tahra Global için çalışan ve Katar'da gözaltına alınan 8 Hindistan vatandaşının serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılıyor. 8 kişiden 7'si Hindistan'a döndü. Katar Hükümeti Emiri'nin aldığı kararı takdir ediyoruz. Bunların serbest bırakılması ve ülkelerine geri gönderilmesi Vatandaşlar” dedi Dışişleri Bakanlığı.

Kaynaklar NDTV'ye, askerlerin serbest bırakılmalarına ilişkin önceden herhangi bir bildirimde bulunulmadığını ve serbest bırakılmalarından kısa bir süre sonra konsolosluk yetkilileri tarafından alındıklarını söyledi. Dün bir Indigo uçağına bindiler ve gece saat 2'den sonra geri döndüler.

Yüzbaşı Navtej Singh Gill, Yüzbaşı Saurabh Vasisht, Komutan Purnendu Tiwari, Yüzbaşı Birendra Kumar Verma, Komutan Sukhunakar Pakala, Komutan Sanjeev Gupta, Komutan Amit Nagpal ve Denizci Rakesh Ağustos 2022'de tutuklandı.

Özel bir şirket olan Tahra Global tarafından istihdam edildiler ve Katar Emirliği Deniz Kuvvetleri'ndeki bireysel rollerinde İtalyan U212 gizli denizaltılarının Katar'a tanıtılmasına yardımcı oldular.

Katar mahkemesi 26 Ekim 2023'te onları ölüm cezasına çarptırdı. Hindistan, kararın “derinden şok olduğunu” ve tüm yasal seçenekleri araştırdığını söyledi.

Ölüm cezası Aralık ayında, Başbakan Modi'nin Dubai'deki COP28 zirvesi sırasında Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile görüşmesinden birkaç hafta sonra hafifletildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir