Ağır hasar 3 ölü, çok sayıda yaralı

oynamak

Yetkililer, Cuma günü yetkililerin Orta Amerika ve Ortabatı'yı bir gecede kasıp kavuran, evleri yerle bir eden, en az üç kişinin ölümüne ve düzinelerce kişinin yaralanmasına neden olan bir dizi kasırganın neden olduğu büyük hasarı araştırmaya başladığını doğruladı.

En büyük hasar, fırtınaların en az üç kişiyi öldürdüğü ve Columbus'un yaklaşık 70 mil kuzeybatısındaki Indian Lake ve Orchard Adası topluluklarını harap ettiği Ohio'da bildirildi. Logan İlçesi Şerifi Randy Todd bir basın toplantısında şunları söyledi: Cuma. Arama çalışmalarının devam ettiğini ve enkaz altında başka cesetlerin de bulunabileceğini söyledi.

Yetkililer, doğu-orta Indiana'da 38 kişinin yaralandığını ve kasırga nedeniyle çok sayıda ev ve işyerinin yıkıldığını söyledi. Arkansas'ta bir kasırga, Little Rock'ın yaklaşık 40 mil güneybatısındaki bir emeklilik topluluğunu vurdu. Sadece küçük yaralanmalar bildirilmesine rağmen kasırgalar Kuzey Kentucky'de düzinelerce binaya zarar verdi. Kasırgalardan Illinois ve Missouri'de de şüpheleniliyordu.

Toplamda, hava durumu servisi Perşembe günü 12 eyalette 500 dolu raporu da dahil olmak üzere 670'den fazla şiddetli hava durumu raporu kaydetti. Öğleden sonra bir noktada, Ulusal Hava Durumu Servisi aynı anda 16 kasırga uyarısı verdi; Iowa Eyalet Üniversitesi'nin Iowa Çevre Mesonet'inden meteorolog Darryl Hersman, 1986'dan bu yana Mart ayında herhangi bir günde en fazla yedinci uyarı olduğunu söyledi.

Kasırgalar, bu hafta başında Plains ve Midwest'e beyzbol büyüklüğünde dolu yağdıran güçlü fırtınalardan kaynaklandı.

'Yük treni gibiydi'

Dobbs Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Ohio'nun merkezindeki Logan İlçesinde aramaların Cuma günü öğleden sonra sürdüğünü ve hasarın ciddiyeti nedeniyle büyük enkaz parçalarını kaldırmak için ağır ekipmanların kullanıldığını söyledi.

READ  Xbox, oyunlarından dördünün en popüler konsollara geleceğini doğruladı

“Uzun zaman alacak” diyen Dobbs, gaz sızıntıları ve elektrik hatlarının kesilmesi nedeniyle birçok bölgeye ilk müdahale ekiplerinin gece boyunca erişemediğini de sözlerine ekledi. 20.000'den fazla hizmet müşterisi elektriksiz kaldı. USA TODAY tarafından sağlanan veri tabanına göre.

Indian Lake sakini Blaine Schmidt, dün gece evinin önünde çalışırken karısı onu aradı, kasırga konusunda uyardı ve küvete girmesi için ısrar etti. Köpeği ve arkadaşı Greg McDougall ile birlikte banyoda saklandı.

Schmidt, “Sanki tam anlamıyla bir yük treni oturma odasından geçmiş gibiydi” dedi. Potansiyel kasırga evinin ön duvarını yıktığında, Schmidt ve McDougall fırtınadan zarar görmeden kaçmayı başardılar. “Tanrıya şükürler olsun ki hayattayım ve çocuklarım burada değil. Buraya ilk geldiğimde çok duygusaldım ve o zamandan beri de duygusalım. Ama her gün dua ettim ve karşılığını aldım” dedi.

McDougle babasıyla yan tarafta yaşıyordu. Evi iki yıl önce sattı ve fırtına çıktığında tadilattaydı. Geriye sadece dağınık bir enkaz kaldı, sadece düz bir duvar ve bir temel.

McDougall, “Geriye kalan bu” dedi. “Burada kimse yaşamıyor, bunun için Tanrıya şükür.”

Ohio'nun diğer bölgelerinde de kasırga inişleri bildirildi. Cleveland'daki hava durumu servisine göre, Huron County'deki yarım mil genişliğindeki kasırganın, ilçenin acil durum yönetimi dairesi tarafından evlere ve yapılara zarar verdiği bildirildi. Columbus yakınlarındaki Delaware County'de devrilen ağaçlar ve enerji nakil kuleleri nedeniyle bir ortaokul ve çok sayıda ev hasar gördü.

Kocası ve 9 ve 11 yaşlarındaki iki çocuğuyla birlikte fırtınaya göğüs geren Katie Spring, “Başka birinin çatısı mutfağımın üstünde” dedi. Çocuklar kendilerini düşen molozlardan korumak için bisiklet kaskı taktılar ve kocası da devrilmiş kanoyu havada tuttu. Onlar. Aile camların kırıldığını duydu. Springle, patlamaya benziyor dedi.

READ  Eski Maryland Valisi Larry Hogan, ABD Senatosu için sürpriz bir teklif başlattı

Indiana'daki yetkililer kasırga nedeniyle 38 kişinin yaralandığını ve ölüm olmadığını bildirdi

Winchester Belediye Başkanı Bob McCoy Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Indiana'nın merkezindeki Delaware ve Randolph ilçelerini kasıp kavuran şüpheli kasırgada 38 kişinin yaralandığını söyledi. İkisinin durumu kritikti; Hiçbir ölüm bildirilmedi.

“Bunun için Rab'be övün … çünkü çok daha kötü olabilirdi,” diyen 22 evin tamamen yok edildiğini ve 110'unun ciddi şekilde hasar gördüğünü de sözlerine ekledi.

Meyer, Indianapolis'in yaklaşık 70 mil kuzeydoğusundaki şehirde kasırga sirenleri çalmaya başladığında kendisinin ve ailesinin bir dolaba sığındıklarını söyledi.

Perşembe gecesi düzenlediği basın toplantısında McCoy, “Şok oldum; çok büyüktü” dedi. “Trenin sesini duyduğum için şaşkına dönmüştüm… ve sonra eşim bir arkadaşından mesaj aldı… annesi ve babası yolun aşağısında yaşıyor ve evleri gitti.”

Indiana Eyalet Polis Müfettişi Douglas Carter, fırtınadan etkilenen bölgelerin yakınındaki yolların kapatılacağını ve yalnızca bölge sakinlerinin içeri girmesine izin verileceğini söyledi. Aileler için bir yeniden birleşme merkezi kuruldu ve Kızıl Haç birçok kişiye yardım etmeye başladı. Vali ayrıca arama çalışmalarına yardımcı olması için federal olarak finanse edilen bir kentsel arama ve kurtarma ekibi olan Indiana Task Force One'ı atadı.

Carter, “Bunun öfkesi, insanların evlerinin ve geçim kaynaklarının ne kadar tahrip edildiğinin farkına varmasıyla gerçekten bugün başlıyor” dedi.

Kentucky'de onlarca bina hasar gördü; Hafif yaralanmalar olduğu bildirildi

Kentucky'de, Trimble İlçesi Acil Durum Yönetim Direktörü Andrew Stark, Madison, Indiana'nın güneyindeki Milton kasabasında bir kasırganın meydana geldiğini doğruladı. Stark, aralarında evlerin de bulunduğu en az 50 yapının hasar gördüğünü söyledi.

“Toplam zararımız var” dedi.

Kentucky Valisi Andy Beshear, Trimble ve Gallatin ilçelerinde teyit edilmiş bir kasırganın ve Carroll County'de olası bir kasırganın yalnızca “hafif yaralanmalarla” sonuçlandığını, herhangi bir ölüm veya kayıp kişi raporunun bulunmadığını söyledi.

READ  Prens Harry'nin Kate Middleton'un Kanserini Televizyondan Öğrenişi Kraliyet Ailesi Dinamiğini Anlatıyor

Beshear Perşembe günü saat 18.00'den kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, “Etkilenenlere yardım etmek için elimizden geleni yapacağız ve 100'den fazla yapının hasar görebileceğini düşünüyoruz.” dedi. “Bizim işimiz, özellikle bu zor zamanlarda hiçbir Kentucky'linin yalnız olmadığından emin olmak.

Katkıda Bulunan: Associated Press; Columbus Gönderimi; Louisville Courtier Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir