ABD'nin tartışmalı sularda Manila'yı desteklemesinden günler sonra Çin sahil güvenliği Filipinler'e su tabancası gönderdi


Hong Kong
CNN

Çin sahil güvenliği Cumartesi günü Güney Çin Denizi'nin tartışmalı bir bölgesinde Filipin teknelerine karşı tazyikli su kullandı; bu, iki ülke arasındaki bir dizi deniz çatışmasının sonuncusu oldu.

Çatışma, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in, Washington'un Çin'in hak iddia ettiği geniş su yoluna Filipinler'in erişimini koruma taahhüdünü yineleyerek son yıllarda komşularıyla artan çatışmaları alevlendirmesinden birkaç gün sonra geldi.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri (AFP), olaya ilişkin bir videoda Filipinli bir sivil geminin tazyikli su nedeniyle “ağır hasara” maruz kaldığını gösterdiğini söyledi.

AFP de Sanık Çin Sahil Güvenlik, tazyikli su kullanmadan önce ikmal gemisinin pruvasında “tehlikeli bir manevra” yapıyor.

Çin'in daha sonra “gemilerin daha fazla girişini önlemek” için yüzer bariyerler kurduğu belirtildi.

Teşkilat, Filipin Sahil Güvenlik gemisinin bir Çin sahil güvenlik gemisi ve iki Çin “deniz savaşçısı” gemisi tarafından “yakalanıp kuşatıldığını” ve bu geminin ikmal botuyla bağlantısının kesildiğini söyledi.

Filipin Sahil Güvenlik sözcüsü Jay Darilla, “Denizde Çatışmaların Önlenmesine İlişkin Uluslararası Normlar Sözleşmesi'ni göz ardı eden Çin deniz kuvvetlerinin pervasız ve kışkırtıcı davranışları nedeniyle gemi, ikmal gemisinden izole edildi.” dedi. Posta X'te.

Pekin ve Manila, Filipin adası Palawan'ın kıyısından yaklaşık 200 kilometre (125 mil) açıkta bulunan ikinci Thomas Shoal'a uzun zamandır itiraz ediyor. 1990'larda Filipin PRP'si, İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma eski bir deniz nakliye gemisi olan Sierra Madre'yi kıyıya indirdi. Gemi artık çoğunlukla paslanmış bir enkaz halinde ve Filipin Donanması tarafından hizmet dışı bırakıldı.

En son çatışmalar, Filipinler'in Sierra Madre'deki güçlerini ikmal etmeye çalıştığı sırada meydana geldi.

AFP, Sierra Madre'yi başarıyla kurtardığını ancak operasyona katılan bir geminin rotasına devam edemediğini söyledi.

READ  49ers Brock Birdie'yi övdü, Super Bowl'daki pahalı hatalardan pişman oldu

A Posta Çin'in sahil güvenliği Weibo sosyal medya hesabında, “Renai Resifi'nin yanındaki sulara yasadışı bir şekilde girdiğini” söylediği Filipin gemilerine karşı “yasalara uygun kontrol önlemleri” aldığını söyledi.

Renai Reef, Çin'in ikinci Thomas Shoal'ına verdiği isimdir; Filipinler, Ayung Shoal'ı ifade eder.

En son çatışma, Dışişleri Bakanı Blinken'in Manila'da düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki Filipinler'i korumaya yönelik “sert kararlılığa” sahip olduğunu söylemesinden dört gün sonra gerçekleşti.

Filipinler ile ortak basın toplantısında konuşan Blinken, müttefiklerin ÇHC'nin (Çin Halk Cumhuriyeti) Güney Çin Denizi de dahil olmak üzere özgür, açık bir Hint-Pasifik bölgesi yönündeki ortak vizyonumuzu tehdit eden eylemleri konusunda ortak endişeleri olduğunu söyledi. ve Filipinler'in münhasır ekonomik bölgesinde.”

Blinken, 1951'de imzalanan ve Washington'ı Manila'yı saldırılara karşı savunmaya bağlayan karşılıklı savunma anlaşmasının “demir kaplı” olduğunu ve “Filipin silahlı kuvvetleri, genel gemiler, uçaklar (sahil güvenlik dahil) tarafından herhangi bir yerde silahlı saldırıları kapsayacak şekilde uzandığını” söyledi. Güney Çin Denizi'nde.”

İki hafta önce yaşanan çatışmada, bir Çin sahil güvenlik gemisi Filipinli bir tekneye tazyikli su sıkmış, ön camı kırılmış ve dört denizci yaralanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir