ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, kanser teşhisini Beyaz Saray'ın dışında tuttu

  • New York'ta Kayla Epstein ve Beyaz Saray'da Bernd Debusman Jr.
  • BBC haberleri

video başlığı,

İZLE: Pentagon, Austin'in statüsünü tartışmada geciktiğini kabul etti

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden'a Salı günü ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in kanser tedavisi gördüğü konusunda bilgi verildiğini söyledi.

70 yaşındaki Bay Austin, 1 Ocak'ta hastaneye kaldırıldı ve daha sonra ameliyat sonrası komplikasyonlar nedeniyle Aralık ayında yoğun bakıma kaldırıldı.

Birkaç gün boyunca bu konuyu üst makamlara söylemediği için eleştirilere maruz kaldı.

“Kamuoyunun gerektiği gibi bilgilendirilmesini sağlamadığı” için özür diledi.

Beyaz Saray'a bildirimde bulunulmasındaki gecikme, Biden yönetimi içinde potansiyel ulusal güvenlik endişelerini ve şeffaflık sorunlarını gündeme getirdi.

Savunma Bakanı, ABD ordusunun komuta zincirinde Başkanın hemen altında yer alır ve Başkanlık Kabinesinin en önemli üyelerinden biridir.

Pentagon, Bay Austin'in Salı günü hastanede olduğunu doğruladı.

'optimum değil'

Salı günü düzenlediği basın toplantısında Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Başkan Biden'a prostat kanseri teşhisinin ancak o gün bildirildiğini söyledi.

“Bu sabaha kadar Beyaz Saray'da hiç kimse Bakan Austin'in prostat kanseri olduğunu bilmiyordu” dedi.

Her ne kadar başkanın ilk tepkisinin sekreterin sağlığıyla ilgili endişeler olduğu konusunda ısrar etse de Bay Kirby, iletişimin “optimum olmadığını” kabul etti.

Bay Kirby, “Gidilecek yol bu değil” dedi.

Bay Kirby'ye göre Bay Biden ve Chech Austin, hafta sonu yaptıkları son görüşmeden bu yana konuşmadılar.

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı,

Pentagon daha önce Lloyd Austin'in neden hastanede olduğunu söylememişti

Bay Austin'in ortağı Kathleen Hicks'e, bazı sorumluluklarını üstlenmesi istenmesine rağmen hastanede kalışı hakkında bilgi verilmedi.

Bay Austin'in doktorları, Aralık 2023'te yapılan muayenede “tedavi gerektiren prostat kanserinin tespit edildiğini” söyledi.

Bay Austin, 22 Aralık'ta kanseri ortadan kaldırmak için ülkenin en iyi askeri hastanesi olan Walter Reed Ulusal Ordu Tıp Merkezi'nde “minimal invaziv ameliyat” geçirdi. İşlem için genel anestezi altındaydı.

“Komplikasyonlar” yaşadıktan sonra 1 Ocak 2024'te hastaneye döndü ve yapılan değerlendirmede idrar yolu enfeksiyonu olduğu ortaya çıktı. Ertesi gün, “ince bağırsağının işlevini bozan karın sıvısı toplanması” da dahil olmak üzere ileri tedavi için yoğun bakım ünitesine nakledildi.

Doktorlar, hastanede kaldığı süre boyunca “bilincini kaybetmediğini ve genel anestezi altında olmadığını” söyledi. Bay Austin'in enfeksiyonu düzeldi ve “ilerleme kaydetmeye devam ediyor ve yavaş bir süreç olmasına rağmen tam bir iyileşme bekliyoruz”.

Doktorlar, kanserin erken yakalandığını ve “prognozunun mükemmel” olduğunu söyledi.

Bay Austin'in sözcüsü, ne zaman taburcu edileceğine dair bir güncelleme yapmadı ancak “Bakan Austin iyileşmeye devam ediyor ve morali iyi” dedi.

Salı günkü brifingde Pentagon basın sekreteri Hava Kuvvetleri Tümgeneral Pat Ryder, Bay Austin'in pozisyonunu neden daha önce açıklamadığına dair bir açıklama yapmadı.

“Özellikle buna sahip değilim” dedi ancak prostat kanseri tanısının “son derece kişisel” olduğunu belirtti. Pentagon, başarısızlığı grip olan kilit bir çalışana bağladı.

Bay Ryder şunları söyledi: “Bir dahaki sefere daha iyisini yapmamızı sağlamak için hastanede kalış bildirim prosedürleri gözden geçirildi.”

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Jeff Giants Salı günü, başkanın kabinesi üyelerine görevlerini yerine getiremedikleri zaman bilgi verilmesi talimatını verdi.

READ  İsrail Hamas'a savaş başlatırken Gazze'deki yıkım: Canlı güncellemeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir