ABD ordusu Gazze'ye yardım ulaştırmak için yüzer iskele inşa etmeye nasıl çabalıyor?

WASHINGTON (AP) — Başkan Joe Biden'ın açıklamasından önce bile Birliğin Durumu konuşması Gazze'ye deniz yoluyla yardım ulaştırma planları, Ordunun 7. Ulaştırma Tugayı ve diğer birimlerin teçhizatı bir araya getirmek için çabalaması anlamına geliyordu.

Konuşmadan önce emirlerini aldılar: İnşa et Yüzen bir iskele Gazze sakinlerine gıda ve diğer gerekli yardımları sağlamak için Gazze Şeridi'nden. İsrail'in Gazze'ye giden kara yollarını sıkı kontrolü, yardım akışını damla damla yavaşlattı.

Bu, 1000 ABD askerinin katıldığı, bir gecede gerçekleşmeyecek karmaşık bir operasyon. Pentagon sözcüsü Hava Kuvvetleri Tümgenerali Pat Ryder gazetecilere bir araya gelmenin haftalar alacağını söyledi. Bazı yetkililer bunun iki ay süreceğini söylüyor. Lojistik zorlukların ötesinde bu hamle, İsrail'in garanti edilemeyen işbirliğine bağlı.

Bakalım ameliyatla ilgili bilinenler neler?

Neden yüzen bir gemi inşa etmeliyiz?

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre, Hamas militanlarının 7 Ekim'de İsrail'e saldırarak yaklaşık 1.200 kişiyi öldürüp 250 kişiyi rehin almasından bu yana geçen beş ay içinde İsrail ordusu bölgeyi vurdu ve 30.000'den fazla Filistinliyi öldürdü. Sonuç bu İsrail-Hamas savaşı Bir felaket var İnsani bir felaket.

Gazze'nin yaklaşık 2,3 milyon insanı yiyecek bulmakta zorlanıyor, yarım milyondan fazlası ise yiyecek bulmakta zorlanıyor Şimdi açlıkla karşı karşıyayız. Birçoğu hayatta kalabilmek için hayvan yemi yemeye zorlanıyor.

Devam eden düşmanlıklar ve İsrail ordusuyla bütünleşme çabaları nedeniyle gıdaya, tıbbi malzemeye ve diğer yardımlara erişim imkansız olmasa da zor. Kısıtlı rotalar ve yavaş teslimatlar Çalışmalar nedeniyle.

İnsani yardım taşıyan kamyonların, Mısır ile Refah geçiş noktasından veya Gazze'nin güney ucundan Kerem Şalom üzerinden İsrail ile çatışma bölgesini geçerek kuzeydeki büyük ölçüde kesintiye uğramış bölgelere ulaşması gerekiyor.

Bu durum Biden yönetimini hayal kırıklığına uğrattı çünkü Gazze'ye yardımı artırma çabaları yakın müttefiki İsrail'in uyguladığı yaptırımlar tarafından sekteye uğradı.

READ  Hücresel kesintiler DMV müşterilerini ve kullanıcıların acil durum aramalarını nasıl yapabileceğini etkiler

Geçen hafta Amerika başladı Hava damlacıkları Gazze'ye yardım. Ancak sınırlı miktarda yardım sağlayabiliyor ve ihtiyacı olanlara ulaşamayabilir.

Perşembe günü yaptığı konuşmada Biden, orduya Gazze kıyısı açıklarında “yiyecek, su, ilaç ve geçici barınak taşıyan büyük gemilerin alabileceği” derme çatma bir iskele inşa etme emri verdi.

Biden, “Her gün Gazze'deki insani yardım miktarının artırılmasına yardımcı oluyoruz” dedi.

Legolar gibi bir araya getirildi

Savunma yetkililerine göre, Langley-Eustis, Virginia Ortak Üssü'nde bulunan 7. Ulaştırma Tugayı, Kıyı Üzerinde Müşterek Lojistik (JLOTS) ekipmanı ve deniz taşıtlarını bir araya getirmeye başladı.

Bir iskele ve geçit oluşturmak üzere birbirine kilitlenebilen 40 metre uzunluğunda (12 metre uzunluğunda) çelik parçalardan oluşan dev bir LEGO yapısına benziyor. Yaya köprüsü 1.800 feet (neredeyse 550 metre) uzunluğunda ve iki şerit genişliğindedir.

Önümüzdeki günlerde ABD birlikleri, büyük bir askeri deniz kaldırma komuta gemisine ekipman yüklemeye başlayacak. Aletler arasında malzemelerin yerine taşınmasına yardımcı olan çelik parçaları ve küçük römorkörler bulunur.

Bu yüklemenin, geminin 7. Ulaştırma Kuvvetleri üyeleriyle birlikte Atlantik Okyanusu'ndan ayrılmasıyla birlikte gelecek haftaya kadar başlaması pek mümkün görünmüyor. Misyona ABD'den ve yurtdışından çok sayıda askeri birlik de katılacak.

Ryder, birliklerin büyük gemilerin yiyecek ve malzeme taşıyabileceği bir deniz yolu inşa edeceğini söyledi. Küçük askeri gemiler, yardımı yüzen gemiden geçici bir piste taşıyacak ve bu pist daha sonra kıyıya indirilecek.

Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, diğer müttefikleri, yüklenicileri ve yardım kuruluşlarını içerebilecek misyon için Gazze'de hiçbir ABD kuvvetinin olmayacağını söyledi.

Zorluklar nelerdir?

Kilit soru, İsrail'in yardım çabalarını desteklemek için ne yapmaya istekli olduğudur.

ABD'nin hava yardımları, aylardır İsrail'e Gazze'ye yapılan yardımı artırması ve malzeme taşıyan kamyonlara erişim ve güvenlik sağlaması yönünde çağrıda bulunan Biden yönetiminin alışılmadık bir hareketiydi.

READ  CDC, iyileşen Kovid-19 hastaları için 5 günlük karantina süresini sona erdiren yeni kılavuz yayınladı

Biden'a göre İsrail hükümeti geminin güvenliğini sağlayacak ve onu Hamas'ın herhangi bir saldırısına karşı koruyacak. Ayrıca sakinlerin çok ihtiyaç duyulan yiyecekleri almak için gemiye saldırmaya çalışması durumunda kalabalık kontrolüne de ihtiyaç duyulabilir.

Yetkililer, İsrail'e giden deniz yolunda güvenliğe ihtiyaç duymadıklarını söylese de, deniz yolu boyunca yardım sağlayacak müttefiklere ve özel gemilere ihtiyaçları var.

Yardımı kimin iskeleden indirip karaya çıkaracağı da belli değil.

Diğer ülkelerdeki yardım grupları ne yapıyor?

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Christophoulits aylar önce ülkesinin Larnaka limanını, Gazze'ye yardım için olası bir deniz yolu olarak kullanmayı, yani 370 kilometrelik bir yolculuğu teklif etmişti. Kıbrıs, İsrail'den, ABD'den ve diğer Avrupa ülkelerinden yetkilileri, Hamas'ın İsrail'e karşı hiçbir şey kullanmaması için tüm sevkiyatları denetlemek amacıyla Kıbrıslı ajanlarla birlikte çalışmaya davet etti. Teklif Amerikalılar, Avrupalılar ve diğerlerinden büyük ilgi gördü ve bunu genişletilmiş planlama takip etti.

Avrupa Komisyonu Cuma günü yaptığı açıklamada, insani yardım taşıyan bir geminin Kıbrıs'tan Gazze'ye doğru yola çıkmaya hazırlandığını söyledi.

İspanya'nın Açık Silah Yardım Grubu'na ait olan gemi, önümüzdeki günlerde deniz rotasını test etmek amacıyla pilot gezi gerçekleştirecek. Gemi, ünlü şef José Andrés tarafından kurulan bir Amerikan yardım kuruluşu olan World Central Kitchen'dan gıda yardımı sağlamak üzere Larnaka'da onay bekliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin ABD Büyükelçisi Youssef Al Otaiba, AP'ye, pilot geminin deniz yoluyla gönderilmesinin kesin zamanlamasının koşullara bağlı olacağını ancak Pazar günü olumlu olduğunu söyledi. BAE'nin operasyonu finanse ettiğini ve gemiyi sorunsuz bir şekilde hazırlamak için doğrudan İsraillilerle çalıştığını söyledi.

World Central Kitchen'ın sözcüsü Chloe Matta Crane, yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta 200 ton pirinç, un ve protein içeren bir tekne hazırladığını ve bunun yakında Gazze'ye gitmeye hazır olacağını, 500 ton yardımın da Kıbrıs'ta takip edilmeye hazır olduğunu söyledi. .

READ  İki hafta boyunca ana hat sağlık maskesi zorunlu

___

Associated Press yazarı Ellen Knickmeyer bu raporu sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir