ABD, Husilerin gemisavar füzelerini 3 gün içinde ikinci kez düşürdü

Yemenli isyancılar İsrail'i ve İsrail'e bağlı gemileri hedef alıyor. (temsil)

Washington:

ABD ordusu, ayrı bir saldırıda vurulan bir konteyner gemisinden gelen yardım çağrısına yanıt olarak, Cumartesi günü bir ABD destroyerinin Yemen'den ateşlenen iki gemisavar füzeyi düşürdüğünü söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) sosyal medyadan yaptığı paylaşımda füzelerin İran destekli Husi isyancıların kontrolündeki bölgeden ateşlendiğini belirterek, bunu 19 Kasım'dan bu yana “Husilerin uluslararası bir gemiye yaptığı 23. yasadışı saldırı” olarak tanımladı.

Husiler, İsrail'in Filistinli grup Hamas'la savaştığı Gazze'deki Filistinlilere destek amaçlı olduğunu söyledikleri saldırılarla, kritik Kızıldeniz nakliye rotası üzerindeki gemileri defalarca hedef aldı.

CENTCOM, her ikisi de destroyer olan USS Gravely ve USS Laboon'un Singapur bayraklı, Danimarka'nın sahibi olduğu ve işlettiği konteyner gemisi Maersk Hangzhou'dan gelen yardım talebine yanıt verdiğini söyledi.

Buna karşılık, “gemilere” fırlatılan füzeleri Gravely düşürdü.

İsrail'i ve İsrail bağlantılı gemileri hedef aldıklarını söyleyen Yemenli isyancıların saldırıları, küresel ticaretin yüzde 12'sini taşıyan geçiş yolunu tehdit ediyor ve ABD'yi daha önce çok uluslu bir deniz görev gücü kurmaya sevk ediyor. Bu ay Kızıldeniz nakliyesini korumak için.

AFP'nin İsrail rakamlarına dayanarak yaptığı hesaplamaya göre İsrail-Hamas çatışmasının son turu, Filistinli grubun 7 Ekim'de Gazze'den çoğu sivil 1.140 kişiyi öldürmesiyle başladı.

Saldırının ardından ABD, Hamas yönetimindeki bölgenin sağlık bakanlığına göre Gazze'de çoğu sivil en az 21.672 kişinin ölümüne yol açan amansız bir kampanya yürüten İsrail'e askeri yardımda bulundu.

Ölümler Orta Doğu'da yaygın bir öfkeye yol açtı ve bölge genelinde silahlı grupların İsrail'e yönelik saldırılarını alevlendirdi.

Irak ve Suriye'deki ABD kuvvetleri, Washington'un İran destekli silahlı gruplar tarafından gerçekleştirildiğini söylediği drone ve roket saldırıları nedeniyle defalarca ateşe maruz kalıyor.

READ  Powerball'da 1.765 milyar dolarlık ikramiyeyi kazanan Theodorus Struck Kaliforniya'da açıklandı

(Başlık dışında bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir