ABD ekonomisi Wall Street'i şok ederek 216.000 yeni iş ekledi

ABD ekonomisi 2023'ü zirvede tamamladı.

İşgücü piyasası, bir önceki aydaki 173.000 istihdama kıyasla Aralık ayında 216.000 yeni iş ekledi. Wall Street bir kez daha 2023'te bitip bitmeyeceğini merak edecek. Bloomberg anketine katılan ekonomistler 175.000 rakamı bekliyorlardı.

Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan veriler Cuma İşsizlik oranı ay için %3,7 ile Kasım ayında görülen orana göre sabit kaldı. Ekonomistler işsizlik oranının yüzde 3,8'e çıkmasını bekliyorlardı.

Yatırımcılar, Fed'in, enflasyonun resesyon olmadan merkez bankasının yüzde 2'lik hedefine doğru gerilediği sözde yumuşak iniş yapıp yapamayacağına dair işaretleri görmek için raporu yakından izliyorlardı. Bu, Fed'in bu yıl faiz indirimine ilişkin zaman çizelgesini etkileyebilir.

Yumuşak iniş hedefinin anahtarı, salgın dönemindeki hararetli işgücü piyasasını normalleştirmektir. ADP Baş Ekonomisti Nela Richardson, Yahoo Finance Live'a merkez bankasının Aralık ayında istihdam toplamaya çalışacağını söyledi. Richardson, “Şirketlerde gördüğümüz şey, özellikle küçük işletmelerin zorla işe alınmasıdır” dedi.

Yatırımcıların Mart ayında faiz indirimine ilişkin tahminleri iş raporunun ardından geri döndü. Yatırımcılar Mart ayı toplantısından sonra faiz indirimi ihtimalini bir ay önceki %88 seviyesinden şimdi %56 olarak fiyatlıyor. CME FedWatch aracına göre.

İşgücü piyasasındaki şaşırtıcı güç tüketici cüzdanlarına da yardımcı oldu.

Enflasyonun yakından takip edilen bir göstergesi ve çalışanların işgücü piyasasında ne kadar nüfuza sahip olduğunun bir ölçüsü olan ücretler, aylık bazda %0,4 ve geçen yıla göre %4,1 arttı; Ekonomistler ücretlerin geçen aya göre %0,3, geçen yıla göre ise %3,9 artmasını bekliyorlardı.

Ancak bazı önemli metrikler düşüşte. İşgücüne katılım oranı bir önceki aydaki %62,8'den %62,5'e düşerken, haftalık ortalama çalışma saati ise 34,4'ten 34,3'e geriledi.

Nancy, “Verilerde çok fazla gürültü var, ancak istihdam piyasası koşullarının daha da gevşediğine ve enflasyonda daha geniş tabanlı bir düşüşe dair, Fed'in Mayıs ayında faiz indirimine başlayacağına dair yeterli kanıt olmasını beklemeye devam ediyoruz” dedi. söz konusu. Oxford Economics'in önde gelen ABD ekonomistlerinden Vanden Houten bir notta şunları söyledi.

READ  Scarlett Johansson, 'SNL' Sen'e SOTU Çürütmesini Hicvediyor Katie Britt'i canlandırıyor

Cuma günkü raporda en büyük istihdam artışı, 52.000 işin eklendiği hükümette görüldü. Bu arada sağlık hizmetleri 38.000 yeni iş ekledi.

Öte yandan en büyük kayıplar 23.000 kişinin işini kaybeden ulaştırma ve depolamada görülürken, 21.000 kişinin işini kaybeden sosyal yardımlar da yaşandı.

NEW YORK, NEW YORK - 13 EKİM: Bir grup inşaat işçisi, 13 Ekim 2023'te New York'ta yer altı boru onarımlarıyla ilgili bir toplantı düzenledi.  (Fotoğraf: Robert Nickelsberg/Getty Images)

Bir grup inşaat işçisi, 13 Ekim 2023'te New York'ta yer altı boru onarımlarıyla ilgili bir toplantı düzenledi. (Robert Nickelsberg/Getty Images) (Getty Images aracılığıyla Robert Nickelsberg)

Bu hafta başında açıklanan veriler, işgücü piyasasının işgücü arzı ve talebi arasında daha iyi bir dengeye geldiğine dair işaretler gösterdi. Çarşamba günü, son iş fırsatları ve işgücü devri anketi, Kasım ayındaki iş açılışlarının Mart 2021'den bu yana en düşük seviyesine ulaştığını gösterdi.

ADP'den Perşembe günü yayınlanan ek işgücü piyasası verileri, özel istihdamın geçen ay beklenenden fazla arttığını, ücret artışlarının ise yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi. ADP özellikle ücret artışlarındaki düşüşün enflasyonla mücadelede hoş bir işaret olduğunu kaydetti ve Richardson bir basın açıklamasında “ücret-fiyat döngüsü tehlikesinin ortadan kalktığını” söyledi.

Josh Shaffer, Yahoo Finance muhabiridir.

En son borsa haberleri ve hisse senedi hareketlenme olaylarını içeren derinlemesine analiz için burayı tıklayın

Yahoo Finance'den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir