2019'daki yangının ardından yeni Notre Dame kulesi ve altın horoz ortaya çıktı

Notre Dame'ın yeni kulesinin tepesindeki iskelenin bu hafta yıkılması, Nisan 2019'da çıkan yangında tahrip olan Orta Çağ Paris katedralinin simgesel restorasyonunu kamuoyuna gösterdi. Bir haç ve altın bir horozla taçlandırılmış yükselen bir kule, kalın destek kirişleri ızgarasından dışarı bakıyor.

Notre Dame bekleniyor Tekrar aç Aralık. 8'inde, yangından bu yana ilk kez çatısı ve bazı tonozları da hasar gördü. 2019'daki ilk soruşturma, yangına neyin sebep olduğunu belirsiz bıraktı Bir nedeni olabilir Elektrik arızası Hizalama sırasında.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu gelişmeyi sosyal medyada şöyle kutladı: “Gökyüzünde yeniden ortaya çıkıyor! Fransız gururu.”

Notre Dame kulesini çevreleyen iskele 12 Şubat'ta kaldırıldı ve bu, katedralin yeniden inşasında ilerleme kaydedildiğine işaret etti. (Video: AP)

Jennifer Feldman, Alabama Üniversitesi'nde ortaçağ sanat tarihçisidir. Resmi ekip Bir telefon görüşmesinde Notre Dame, tahliyenin “önemli” olduğu söylenerek görevine iade edildi. “Bu noktada onlara sahip olmak büyük bir kararlılık gerektiriyor” dedi.

Dijital listelerde: Notre Dame Savaşı

Cehennem, Paris gökyüzünde katedral şeklinde bir delik açarak şehrin tarihinde ve kalplerinde bir boşluk bıraktı. Spire'ın yeniden doğuşunda birçok kişi kaybettiği bir şeyi geri kazanmanın mutluluğunu yaşadı, ancak herkes bu mutluluğu bulamadı. Açılış aynı zamanda ikonik yapının nasıl restore edileceğine dair hararetli bir tartışmanın son bölümünü de işaret ediyor. Bazıları için 19. yüzyıldan kalma kulenin yeniden inşası şarttır; Bazıları için ise tarih üzerine düşünmek, kendimizi ve 21. yüzyıl tasarım hassasiyetlerimizi bunun dışında bırakma riski taşıyordu.

Yeni inşaat genellikle yeniden yapılanmadır. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Notre Dame Dostları, web sitesinde katedralin yeniden inşası için para topluyor. açıklar Kule, “görünüş, malzeme (kurşun kaplı meşe çerçeve) ve kullanılan inşaat yöntemleri bakımından öncekine benzerdi”. Yeniden yapılanmanın baş mimarı tarafından yanan kanatlı bir anka kuşu tarzında yeniden tasarlanan Altın Horoz bir istisnadır. Philippe Villeneuve. Daha önce başka bir horoz kulenin tepesinde duruyordu; Kuş sayılır Sembol Fransa'nın.

READ  Çin Ticareti: İhracat yedi yıl sonra ilk kez 2023'te düşecek

Notre Dame'ın kulesi yaklaşık 800 yıllık tarihinde pek çok bölüm gördü. Orijinal kule inşa edildi 1250 civarı1600'lü yıllarda çan kulesi olarak kullanılmış, çürüme nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için 1700'lü yılların sonlarında kaldırılmıştır. Onlarca yıldır katedralin kulesi yoktu. Daha sonra, 19. yüzyılın ortalarında mimar Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc, yangına dayanıklı yeni bir kule tasarladı.

UCLA'da ortaçağ mimarisi tarihçisi Meredith Cohen, açıklıklarından ve belgelemelerinden sorumlu olanları övdü. Ancak telefonda açıklama konusunda “biraz kararsız” hissettiğini söyledi.

İnşaat 1163'te başlamasına rağmen, Notre Dame'ın 1345'e kadar tamamlanmış olduğu düşünülmedi ve bunu birçok ekleme ve değişiklik izledi. Cohen, katedral inşa edilirken inşaatçıların kendi zamanlarının tarzında parçalar ve onarımlar eklediğini söyledi. Adı geçen. Oldukça ironik bir şekilde, “Eğer bu ortaçağ binasına ortaçağ yaklaşımı getirirsek, onu günümüzün tarzında düzeltiriz” dedi.

Cohen, halkın 19. yüzyıldan kalma çok sevilen kuleyi görmek isteyebileceğini ancak bunu yapamayacağını kabul ediyor. Bunun “19. yüzyıldan kalma bir kuleye benzeyen 21. yüzyıldan kalma bir kule” olduğunu söyledi. “Tarihle biraz oynuyor ve görsel olarak bariz değil.”

Cohen bu görüşte yalnız değil. Birçok modern kule yöntemi önerildi Hepsi ciddi değilBir noktada bu yaklaşım Macron tarafından da savunuldu. Ancak The Post'un haberine göre yeniden inşanın baş mimarı Villeneuve, modern bir kuleye izin vermektense istifa etmeyi tercih edeceğini söyledi.

Alabamalı bir profesör olan Feldman, modern teknolojinin mimarların bu kadar aslına uygun şekilde yeniden inşa etmelerine olanak sağladığını söyledi. Dijital taramalardan elde edilen “inanılmaz derecede doğru belgelere” dikkat çekiyor. “19. yüzyılı yeniden yaratırken bile dolaylı olarak çağdaşı yeniden yaratıyoruz” dedi.

Feldman, katedralin bir araya gelişini görme dramasında ortaçağa özgü bir şeyler olduğunu ekledi. “Sanırım artık pek çok insanın sahip olmadığı geçmişin bir kısmına dair küçük bir fikir sahibi oluyoruz” ve çoğu kişi için bu haftanın açığa çıkması çok önemli bir noktaydı.

READ  UNRWA: Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı İsveç ve Kanada, ajansa finansman sağlamaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir