13 yaşındaki Tetris'i 'yenen' ilk kişi oldu

Willis Gibson, 21 Aralık'ta yarım saatten fazla bir süre boyunca sonsuz bir şelaleye komuta etti. Daha sonra 38. dakikada bloklar durdu.

İlk kez bir adam Tetris'i yendi.

13 yaşındaki çocuk, Stillwater, Oklahoma'daki yatak odasından “Mavi KalkanlarProfesyonel David MacDonald, klasik Nintendo Entertainment System oyununu “gerçek öldürme ekranına” çalıştıran ilk kişi oldu – Willis gibi en iyi oyuncuların skor hesaplamalarına ayak uyduramaması nedeniyle oyunun donduğu zamanı tanımlamak için kullanılan bir terim. “Tetris” oyuncusu. Willis'in başarısı, oyunun yenilmez olduğuna dair onlarca yıldır süregelen inancı yerle bir etti; ancak son yıllarda bir yapay zeka programının ölüm ekranına rastlaması ve uzmanların orijinal Nintendo kumandasını manipüle etmek için daha etkili teknikler geliştirmesinden sonra sorgulandı.

“Tetris”le ilgili içerik yaratan MacDonald, “Birkaç yıl öncesine kadar kimse buna yaklaşamadı bile” dedi.Oyun İzleyicisi

The Washington Post'a konuşan Willis, 2021 yazının sonlarında altıncı sınıfa başladığında “Tetris”in orijinal 8 bit NES sürümüne girmeye başladı. Kardeşiyle birlikte Xbox'ın daha yeni bir versiyonunu oynuyordu ancak McDonald's'ın YouTube videosunu izledikten sonra klasik versiyonu denemeye karar verdi.

Oyuncuların sıraların kaybolması için altı farklı şekli kesintisiz sıralar halinde düzenlemeye çalıştıkları oyun hakkında “İlk başta öğrenmesi kolay ama ustalaşması gerçekten zor çünkü bunu seviyorum” dedi. ekranın üst kısmı.

Yaklaşık 2,5 yıl içinde Willis dünyanın en iyi oyuncularından biri olarak ortaya çıktı. Bölgesel turnuvaları kazandı ve Ekim ayında sporun önde gelen turnuvası olan Klasik Tetris Dünya Şampiyonası'nda üçüncü oldu. 3.000 ile 4.000 dolar arası para ödülü kazandı.

Willis'in annesi Karin Cox, oğlunun çok fazla Tetris veya diğer video oyunları oynamasından endişe duymadığını söyledi. Günde ortalama iki ila üç saat oynadığını tahmin eden Willis, oyun süresini düzenleme konusunda başarılı. Diğer ilgi alanları arasında ortaokul grubunda klarnet çalmak, bisiklete binmek ve bowling yer alıyor.

READ  Seçim yetkilileri, Biden'ın Ohio'daki oylama son tarihini kaçırabileceğini söylüyor

Annesi, rekabetçi sporların onun hayatını zenginleştirdiğini söyledi. Tetris oynamak rekor kırmak ve para kazanmaktan çok daha fazlasıdır. Willis, profesyonel “Tetris” alt kültürünün bir parçası haline geldi. “Dostça bir rekabet gücü” ile arkadaş oldu. Eski oyuncular ona rehberlik etti.

“Topluluk kesinlikle harika” dedi.

Willis oynamaya başladığında bir yazılım mühendisi “Tetris” oynayan bir yapay zeka modeli geliştirdi. Stok biti Macdonald, gerçek bir öldürme ekranı almadan önce 237. seviyeye ulaştığını söyledi. Bunun yapılabileceğini bilmek, oyuncuların oyunun kodunu incelemesine ve oyunun donmasını neyin tetikleyeceğini bulmasına yol açtı.

Oyuncular aynı zamanda kontrolörleri manipüle etmenin yeni ve daha etkili bir yolunu da öğrendiler. Willis, rekabetçi “Tetris” sahnesine girerken bu evrimi ilk elden deneyimledi. Başlangıç ​​olarak o da diğer oyuncular gibi bir kontrol tekniği kullanıyordu. Aşırı dokunmaOyuncuların parmaklarına basmasına ve düğmelere hızlı bir şekilde basmasına olanak tanır.

Ancak takip eden aylarda giderek daha fazla profesyonel yeni sisteme geçti.Yuvarlama tekniği“, oyuncuların kontrol cihazının arkasına hızlı bir şekilde arka arkaya dokunmak için birden fazla parmağını kullandığı ve ön taraftaki düğmelere oyuncuların parmaklarıyla bastığı bir oyun. Willis, eğer üst seviyede rekabet etmek istiyorsa bunu kabul etmesi gerektiği sonucuna vardı.

2022'nin başında geçiş yaptı ve iki yıllık zirveye yükselişine başladı ve bu yükselişi 21 Aralık'taki performansıyla doruğa ulaştı.

Willis, oyun platformu Twitch üzerinden canlı yayın yaparken, “Tetris” meraklısı arkadaşları da onu tebrik etti. O maça giden günlerde Willis gerçek bir cinayet serisini başlatmaya yaklaştı. “Tetris” dünyasını sarsan oyunun yaklaşık 38. dakikasında, 156. seviyede bir öldürme ekranını tetikleyeceğini bildiği bir noktaya bir blok düşürme fırsatını gördü.

“Lütfen devre dışı bırakın” dedi.

READ  Falcons, yeni başantrenör olarak Rams savunma koordinatörü Raheem Morris ile anlaşmaya vardı.

Ancak noktayı kaçırdı ve bloklar ekran boyunca hızla ilerlemeye devam etti.

Daha sonra 157. sıraya yükseldi. Saniyeler sonra sol köşeye mavi bir “L” şekli düşürdü, seriyi tamamladı ve onu buharlaştırdı. Ancak bir sonraki bölümü söylemek yerine hiçbir şey gelmiyor ve arka plan müziği – Çaykovski'nin “Şeker Perisinin Dansı” – kesiliyor ve yerini monoton bir uğultu alıyor.

Willis ne olduğunu anlayana kadar bir süre geçti. O zamana kadar milyonlarca ve milyonlarca insan tarafından oynanan her Tetris oyunu aynı şekilde sona erdi: Bloklar oyuncunun başa çıkamayacağı kadar hızlı bir şekilde birikiyordu; oyun bitti.

Bunun farkına vardığında Willis ellerini başına götürdü, hızlı, derin nefesler aldı ve gözleri irileşti.

“Aman Tanrım!” dedi yüksek bir nefesle.

Sandalyesine çöktü ve öne doğru eğilerek başını ellerinin arasına aldı. Derin nefesler gelmeye devam ediyordu Aman Tanrım.

“Ben gideceğim” dedi daha sonra.

Birkaç dakika sonra nefesi yavaşladı ve neredeyse normale döndü. Gülümsedi, başını çevirdi ve gözlerini kapattı.

“Çok kötü titriyorum.”

Yenilen bilgisayarın düz çizgisi dışında bir iki dakikalık sessizlik oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir