Çin’in Kuşak Yol yatırımları 4-5 trilyon $’ı bulacak

Çin’İn Kuşak Yol Projesi’nde toplamda ne kadarlık bir küresel yatırım olacağı konusunda yeni bir öngörü daha yapıldı. Yeni bir araştırmaya göre bu rakam 4-5 trilyon doları bulacak


Tarihi İpek Yolu’nun günümüz versiyonu olan Kuşak Yol Projesi’ne yapılacak yatırımlarla ile kafa karışıklığı devam ediyor. Çin lideri Xi Jinping’in ilk olarak 2013 yılında duyurduğu Kuşak Yol Projesi’ndeki güzergahlar üzerinde toplamda ne kadar bir yatırım yapılacağı konusunda hala net şekilde öngörülemiyor.

2017’YE KADAR

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in açıklamasının ardından ekonomistler, projeyle bağlantılı olarak yapılacak küresel yatırımları değerlendirmeye başladı. İlk hesaplamalara göre Çin’den Avrupa’ya uzanacak ve üç ana güzergahı olacak ticaret ağı için 1 trilyon dolarlık bir küresel yatırım yapılması gerekecek. Bazı öngörülere göre Pekin yönetimi, güzergahların tamamlanması için 1 trilyon doları 2027 yılına kadar harcayacak.

200 MİLYAR DOLAR HARCANDI BİLE

Ancak bazı araştırmalarda özellikle de Avrupa basınına yansıyan analizlerde Kuşak Yol Projesi kapsamında Çin’in yapması gereken yatırımların 8 trilyon doları bulacağı kaydedildi. Son olarak yapılan yeni uluslararası araştırmalarda Kuşak Yol Projesi’nin Çin ve küresel yatırımlara toplamda katkısının 4-5 trilyon dolar olacağı öngörüldü. Çin’in halihazırda Kuşak Yol kapsamında en az 200 milyar dolar harcadığı biliniyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’de 2020’nin ilk Kuşak Yol treni hareket etti

Koronavirüs salgını ile mücadele eden Çin’de, işe vaktinde dönenlere para ödülü verilecek. Öte yandan birçok ülkede Çinli öğrenci paniği başladı. 2020 yılının Çin’den kalkan ilk Kuşak Yol treni ise Avrupa’ya doğru yola çıktı  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir