Kuşak Yol: Türkiye, Çin’in öncelikli pazarı olmak istiyor

Türkiye ile Çin arasındaki mevcut ticaret boyutunda büyük bir potansiyel olduğunu belirten Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Türkiye’nin Çin ile ekonomik ilişkilerini güçlendirerek öncelikli pazar olmak istediğini söyledi


Son yıllarda Türkiye ile Çin arasında artan tarımsal ihracat, yatırım ve turizm gibi alanlardaki gelişmelere değinen Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, mevcut ekonomik ilişkilerin gelecek yıllarda daha da güçleneceğini belirtti. Pekin’deki yerel medyaya açıklamalarda bulunan Önen, “Türkiye’yi Çinli yatırımcılar ve turistler için öncelikli bir pazar haline getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Çin ile stratejik işbirliği derinleştirmek için atılımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Önen, özellikle tarım sektörü alanında iki tarafın da büyük potansiyel barındırdığını söyledi.

TARIMSAL ÜRÜN TİCARETİ ARTACAK

Geçtiğimiz yıl Çin, dünyanın her yerinden yaklaşık 137.1 milyar dolarlık tarımsal ürün ithal ederken, Türkiye’nin Çin’e yaptığı tarımsal ihracat ise yalnızca 146 milyon dolar ile sınırlı kaldı. Bu rakamı artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Önen, “Son üç ayda Çin’e, kiraz, antep fıstığı ve deniz ürünleri gibi yeni ürünler ihraç ettik. Süt ve süt ürünleri ihracatı ile ilgili ayrıntılar üzerinde de çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ticaret Bakanlığı’nın Uluslararası Faaliyetler Genel Müdürü Mehmet Tan ise, iki ülkenin bu alandaki ticaret engellerini ortadan kaldırmak için daha fazla işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti.

ASYA’DAKİ EN BÜYÜK TİCARİ ORTAK

Çin devletinin Türkiye’nin Asya’daki en büyük ve dünyadaki en büyük üçüncü ticaret ortağı olmasının yanı sıra, iki ülke arasındaki ikili ticaret hacmi 2018’de 23.6 milyar dolara ulaştı. İki ülke ekonomik ilişkilerdeki potansiyelini artırmak için büyük çaba sarf ederken, Çin’in Türkiye Büyükelçisi Deng Li, 2021’de Çinli turistlerin Türkiye’ye seyahatlerini ikiye katlamasını beklediklerini öngördü.

1.000’DEN FAZLA ÇİNLİ ŞİRKET TÜRKİYE’DE

Çinli şirketlerin Türkiye’deki faaliyetleri ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Çin’in önemli şirketleri ICBC, Çin Bankası, Huawei ve ZTE başta olmak üzere toplamda 1.000 adet Çinli şirket Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin dünyadaki en dinamik ekonomilerden biri olduğunu belirten Önen, Türkiye’nin Çinli girişimcileri özellikle enerji, ulaştırma, finans, altyapı ve bilgi teknolojisi gibi alanlarda daha fazla yatırım yapmak istediklerini söyledi.

KUŞAK YOL’A DESTEK DEVAM EDECEK

Türkiye’nin, Avrasya’nın kalbinde yer aldığını ve  AB ile kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması ağına sahip olduğunun altını çizen Önen, “İstanbul’dan dört saat sonra, yatırımcılar 57 ülkede 1.5 milyar insana kolaylıkla ulaşabilir. Bu sebeple Kuşak Yol Projesi’ni desteklemeye ve Çin’den Türkiye’ye daha fazla yatırımcı çekmeye devam edeceğiz. Çinli yatırımcılar Türkiye’yi Avrupa pazarına ulaşmak için üretim merkezi olarak değerlendirebilirler.” Açıklamalarında bulundu.

TURİST SAYISI YÜZDE 60 ARTTI

Geçtiğimiz yıl turizm açısından, Çin’in Türkiye’yi turizm merkezi olarak ilan etmesinin ardından ülkeyi ziyaret eden Çinli turist sayısında büyük bir artış yaşandı. 2018 yılsonunda Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turistlerin sayısı yıllık yüzde 60 artışla 400 binin üzerine çıktı. Önen ise konuyla ilgili, “Hedefimiz iki veya üç yılda en az 1 milyon turist ziyaretini gerçekleştirmek” dedi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir