Türkiye – Çin, Kuşak Yol’a hazırlanıyor

Pekin’den Londra’ya kadar uzanacak olan ticaret ağında kara, deniz ve hava trafiği açısından kritik önemde olan Türkiye ile sahibi Çin arasındaki işbirlikleri artıyor


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ilk kez Eylül 2013’te dünyaya duyurduğu Kuşak Yol Projesi’ne aynı yıl içinde destek veren ülkelerden biri de Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz temmuz ayının başında Çin’e yaptığı ziyaretin ardından da Ankara – Pekin hattındaki işbirlikleri artırılmaya başlandı. Asya’nın iki önemli ülkesi arasındaki işbirliklerinin merkezinde ise karşılık ticaretin yanı sıra Kuşak Yol Projesi var.

GÜNLÜK 2 MİLYAR DOLAR

Türk basınına yansıyan haberlerde de Türkiye – Çin hattındaki olumlu gelişmeleri rahatlıkla görebiliyoruz. Son olarak örneğin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı ‘Yeniden Asya’ açıklamasına Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nden destek geldi.  Geçtiğimiz günlerde Sabah gazetesine konuşan Ulaştırma Bakanı ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da Türkiye’nin Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında 21 lojistik merkez kurduğunu duyurdu. Bakan Turhan, günlük 2 milyar dolar olması beklenen bu merkezlerden 9’unun tamamlandığını da sözlerine ekledi.

ORTA KORİDOR PROJESİ

Modern İpek Yolu olarak da adlandırılan Kuşak Yol Projesi kapsamında Çin’in başkenti Pekin’den İngiltere’nin başkenti Londra’ya kadar 3 farklı güzergah üzerinden kurulacak olacak ticaret ağının çevresindeki nüfus 3 milyar kişi olacak. Dünyanın yarısına yakınını kapsayacak olan bu ağda Türkiye Orta Koridor Kuşağı’nda bulunacak. Günümüzde Çin’den Avrupa’ya giden yaklaşık 10 milyon konteynerin yüzde 90’ından fazlası denizyolu ile gidiyor. Bu aşamada İstanbul’daki Kumport Limanı’nın yanı sıra Mersin ve Kuzey Ege Limanı kritik önemde olacak.

Türkiye’nin ayrıca İstanbul Havalimanı’ndan kapasitesinin ve stratejik öneminin Kuşak Yol Projesi kapsamında en iyi şekilde kullanılması için yatırımları sürüyor. Türkiye’nin Orta Koridor Projesi kapsamında Bakü – Tiflis – Kars demiryolu başta olmak üzere yapılan diğer demiryolu yatırımlarını da atlamamak gerekiyor. Türkiye’den geçecek olan bir demiryolu hattı Çin’in günümüzde kullandığı Trans – Sibirya güzergahından 2 bin km daha kısa olacak. Son olarak Türkiye’nin Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir Otoyolu, Marmaray Tüp Geçidi, Avrasya Tüneli gibi yatırımlarını da Kuşak Yol çerçevesinde elindeki büyük bir avantaj olarak kullanması bekleniyor.  Tüm bu gelişmeler yaşanırken Çin’in Türkiye’deki temsilciklerinden de olumlu açıklamalar geliyor. Son olarak Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin “Türkiye, Kuşak Yol için önemli bir ortak” açıklaması basına yansıdı.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir