Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde tüccarlar kültürel elçi oldu

Tarihi İpek Yolu’nda farklı kültürler ve yiyecekler develerle ülkeler arasında seyahat ediyordu. Günümüzde de Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile kültürel seyahat devam etmeye başladı


Kuşak Yol Projesi’nin 2013 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından dünyaya duyurulmasından bu yana 80’den fazla projeye katılma kararı aldı. Çin’in tarihi İpek Yolu’ndaki ticaret ağını günümüze uyarladığı Kuşak Yol Projesi sadece ürünleri kıtalar arasına ulaştırmıyor. Tıpkı İpek Yolu’nda olduğu gibi kültürler de ülkeler arasında dolaşmaya başladı.

ELMANIN ANAVATANI KAZAKİSTAN

İpek Yolu’nda develer aracığıyla tüccarlar bir ülkeden diğerine aslında kültürleri de transfer ediyordu. Elma gibi örneğin. Günümüzde dünyanın dört bir yanında yetişen elmanın aslında anavatanı Kazakistan. İpek Yolu döneminde elma Kazakistan’dan çıkarak Çin ya da Avrupa’ya kadar ulaştı ve günümüzdeki haline geldi. Ya da barut, kağıt, pusula gibi buluşlar İpek Yolu ile yer değiştirdi. Hatta dinler gibi farklı coğrafyalara ulaştı.

TOM YUM ÇORBASI

İpek Yolu’nda develer ile kurulan dev ticaret ağı günümüzde ise Çin’den Avrupa’ya, Kafkasya’ya, Amerika’ya ya da Afrika’ya uçaklar, trenler ve gemiler ile kuruluyor. Günümüzde de aslında tıpkı İpek Yolu’nda olduğu gibi gemiler, uçaklar ya da trenler sadece ürünleri taşımıyor. Tüccarlar aracılığıyla gelenekler, kültürler, yerel lezzetler de kıtalar arasında dolaşıyor. Örneğin Çin’de iş yapan bir Türk girişimci yanında Türk lokumunu ya da kuruyemişi götürüyor. Böylece sadece Çinli turistler değil, ülkedeki işveren veya işçiler de yerel Türk ürünleriyle tanışmış oluyor. Hatta Çinlilerin bu ürünleri beğenmeleri halinde Türk girişimcilere yeni iş imkanları da açılıyor. Ya da Tayland’ın ünlü çorbası tom yum Çinli tüccarlar sayesinde Çin topraklarına ulaşabiliyor. Günümüzde Çin’in Yiwu kentine her yıl dünya genelinden 400 binden fazla yabancı tüccar geliyor. Başkent Pekin’de de 142 binden fazla yabancı tüccar var. Özetle sayılar da tüccarların günümüzde kültür elçileri de olduğunu kanıtlıyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir