Tahran’dan Urumçi’ye tren seferleri başladı

ABD’nin yaptırımlarından dolayı ekonomik açıdan zorluk yaşayan İran’ın can simitlerinden bir de Kuşak Yol oluyor. 1 Kuşak 1 Yol kapsamında Sincan’dan Tahran’a tren seferleri başladı


Çin hükümeti, ABD’nin tüm baskılarına rağmen Ortadoğu’daki etkinliğini artırıyor. Pekin yönetiminin diplomasi yaklaşımı da Washington yönetimininden oldukça farklı. ABD kutuplaştırmayı seçerken, Çin ise rakip ülkeler ayırt etmeden ilişkilerini ticaret ve işbirliği üzerine kuruyor. Bu kapsam Çin, Ortadoğu’da İran ve Suudi Arabistan gibi rakip ülkelerle bile ayrı ayrı ilişkiler kurabiliyor. Örneğin Çin hükümeti İran’ın en büyük ticaret ortağı olurken, Suudi Arabistan’ın da 2030 Milli Stratejisi’ni Çin’in İpek Yol Projesi’ne göre kurguladığı biliniyor.

YÜK TRENLERİ BAŞLADI

Diğer taraftan Çin’in Kuşak Yol Projesi, ABD yatırımlarından dolayı ekonomik açıdan zor günler geçiren İran için adeta can simidi oluyor. Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında İran’a yaptığı en büyük yatırımlardan biri de 2 bin 300 kilometrelik tren yolu oldu. Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urimçi’den İran’ın başkenti Tahran’a uzanan güzergahta yük tren seferleri başladı bile. Güzergah sayesinde Tahran ayrıca Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile de tren rayları üzerinden bağlanmış oldu.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir