Rusya’dan Kuşak Yol için 2 bin km’lik otoban

Çin’in Kuşak Yol Projesi’nin kara yolu güzergahı için Rusya’da dev bir yatırım onaylandı. Buna göre Kazakistan’dan Belarus sınırına kadar 2 bin kilometrelik otoban inşa edilecek


Çin’in modern İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol için çalışmalar devam ediyor. Çin’den Avrupa’ya kadar 3 farklı güzergahtan ulaşacak olan ticaret ağında Rusya da aktif şekilde rol almayı sürdürüyor. Rus basınına göre ülkede bugün dev otobanın inşaatı onaylandı. Russia Today sitesindeki haberde Kazakistan sınırından Belarus’a kadar uzanan bir otobanın yapılacağı kaydedildi. 2 bin kilometrelik yol Kuşak Yol aracılığıyla Çin’den Avrupa’ya kara yolu ile ürün taşıyacak büyük araçlara göre tasarlanıyor.

ŞANGHAY’DAN HAMBURG’A

Rusya merkezli özel şirket tarafından finanse edilecek olan Meridian Otobanı’nın 12 ile 14 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Rusya’dan geçecek olan bu yol Çin’in Şanghay kentinden Almanya’nın Hamburg kentine kadar uzanacak olan dev kara yolunun önemli bir ayağı olacak. 9 buçuk milyar dolara mal olması beklenen Meridian Otobanı’nın Şanghay’dan Hamburg’a uzanacak kara yolunu ciddi oranda kısaltacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir