Pentagon, Çin’in Ortadoğu’da artan varlığından rahatsız

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve İsrail… Çin’in Kuşak Yol kapsamında Ortadoğu’da artan varlığı konusunda ABD Savunma Bakanlığı’nın endişeli olduğu ortaya çıktı


2010’lardan itibaren alışılmış dış politika anlayışını geride bırakarak etkin bir diplomasi sürecine başlayan Çin’in her geçen gün varlığını artırdığı bir bölge de Ortadoğu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un ise Çin’in Ortadoğu’da artan etkisinden rahatsız olduğu ortaya çıktı.

ALTYAPI YATIRIMLARI

Financial Times gazetesine konuşan Pentagon’un Ortadoğu Sorumlusu Michael Mulroy, Çin’in bölgedeki ABD askeri güçlerine zarar verdiğini kaydetti. Financial Times’taki haberde Çin’in başta Kuşak Yol Projesi üzerinden Ortadoğu ülkeleri ile ekonomik ilişkilerini artırmasının ABD’de endişe ile karşılandığı kaydedildi. Haberde Pekin hükümetinin 1 trilyon dolarlık Kuşak Yol kapsamında Ortadoğu’nun az gelişmiş bölgelerine yollar, enerji istasyonları, limanlar ve köprüler yaptığı hatırlatıldı.

EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Çin’in İran ve Suudi Arabistan’ın en büyük ticaret ortağı olduğu kaydedilen haberde, Pekin’in Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de yakın ilişkiler kurduğu vurgulandı. Haberde ayrıca Çin’in İsrail’de de limanlar inşa etmesinin altı çizildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir