Özbekistan’dan Kuşak Yol ziyareti

Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde önemli güzergahlardan olan Özbekistan’dan Pekin’e üst düzey ziyaretler devam ediyor


Çin’in modern İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol için çalışmalar sürüyor. Çin’den Avrupa’ya uzanacak ticaret ağının önemli güzergahlarından olan Özbekistan’dan Çin’e Kuşak Yol ziyaretleri en üst seviyede devam ediyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bugün başkent Pekin’de Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov’u ağırladı.

ŞEYTAN ÜÇGENİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Kuşak Yol Projesi kapsamında Özbekistan’dan Çin’e bu yıl yapılan beşinci resmi ziyaret kapsamında iki lider karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesini görüştü. Çin lideri Xi Jinping, iki ülkenin Kuşak Yol kapsamında güçlü altyapı çalışmaları yürüttüğüne dikkat çekerek, ‘şeytan üçgeni’ olarak tanımladığı ‘terörizm, ayrılıkçılar ve radikal unsurlarla’ ortak mücadelenin önemine de vurgu yaptı. Çin lideri ayrıca iki ülkenin uyuşturucu kaçakçılarına da karşı işbirliklerini artıracaklarını belirtti. Çin yönetimi, Kuşak Yol kapsamında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden geçecek ve Özbekistan – Kırgızistan – Türkmenistan’ı kapsayacak tren yolu yapıyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir