Özbekistan – Çin ilişkilerinde hammadde ticareti artıyor

Ankara’da “Orta Asya’nın Parlayan Yıldızı Özbekistan, Ülke Tanıtım Toplantısı” düzenleyen Özbekistan, Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde de Orta Asya’daki kilit ülkelerden


Çin ile Özbekistan arasındaki ikili ilişkiler her geçen gün ilerliyor. Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında Orta Asya’da kritik öneme sahip olan Özbekistan, Türkiye ile de ikili ilişkilerini her geçen gün ilerletiyor. Çin ile Özbekistan arasındaki karşılıklı ticaret yılın ilk 9 ayında 5.3 milyar dolara ulaştı. İki ülke arasındaki ticaret geçen yıla oranla yüzde 18.2’lik bir artış gösterdi.

PAMUK, PETROL, DOĞALGAZ

Özbekistan ile Çin arasında özellikle ham madde ticareti anlaşmaları yapılıyor. Çin’in son yıllarda pamuk, petrol ve doğalgaz talepleri artıyor. Çin Başbakanı Li Keqiang ile Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, 1 Kasım’da bir araya gelerek karşılıklı güven tazelemişti.

İŞTE SON YATIRIMLAR

Semerkant ve Taşkent gibi tarihi İpek Yolu’nda kilit role sahip kentlere ev sahipliği yapan Özbekistan, Kuşak Yol için de aktif rol alan ülkelerden. 344 kilometrelik hızlı tren hattı ile Taşkent’deki 1.7 milyar dolarlık ticaret merkezinin yapımı sürüyor. İki ülke arasında geçen yılki ticaret hacmi 6.4 milyar doları geçti. Çinli şirketlerin Özbekistan’a direkt yatırım miktarı da 500 milyon doları aştı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol trenleri uçaklardan yüzde 20 daha ucuz

Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde yük trenleri kilit rolde. Tren seferleri, uçak taşımacılığından yüzde 20 daha ucuz olurken, gemi taşımacılığına göre ise üçte bir daha kısa sürede oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir