Noel hediyeleri Kuşak Yol ile Avrupa’ya gidiyor

15 bin farklı çeşit ve milyarlarca dolarlık Noel ürünü ihracatı yapan ‘Çin’in Noel Köyü’ Yiwu Kuşak Yol Projesi ile daha hızlı hale geldi. 50 Çin şehrinin bağlı olduğu tren hattıyla Avrupa’ya ürünler 40 gün yerine 20 günde ulaşıyor


Avrupa’nın Noel kutlamalarında 1 Kuşak 1 Yol Projesi’nin izleri görülmeye başlandı. Aralık ayındaki tatil sezonunda, Avrupa çapında Çin malı ürünler giderek daha fazla alınmaya başlandı. Çin ile Avrupa arasında doğrudan yük treni hizmeti sayesinde, hem daha hızlı hem de daha az maliyetle gelen ürünler çeşitliliği de artırıyor. Almanya Federal İstatistik Bürosu rakamlarına göre ülkenin 2018 yılında yaklaşık 143 milyon euro değerinde 17 bin 720 ton Noel ürünü ithal etti. Bu ürünlerin yaklaşık dörtte üçü de Çin’den geldi.

ÇİN’İN NOEL KÖYÜ

Dekoratif LED ışıklardan Noel Baba oyuncaklarına kadar, dünyanın Noel ile ilgili mallarının yüzde 60’ından fazlası, Şanghay’ın 260 km güneyinde yer alan doğu Çin kenti Yiwu’dan geliyor. Bu bölge noel ürünlerinde o kadar uzmanlaşmış durumda ki takma adı: Çin’in Noel Köyü. Noel ağacında Avrupalı ​​müşterilerin basit ve zarif tasarımları sevdiğini belirten Çinli sanayiciler, karlı yeşil çam ağaçlarını tercih ediyor. Sadece Yiwu’da 15 bin farklı çeşit Noel ürünü üretiliyor. Ağırlıklı olarak ihracat yapılan ülkeler ise İngiltere, Almanya, İtalya, Portekiz ve Norveç. Polonya’da AVM’lerde satılan Noel ürünlerinin yüzde 90’lık bölümü de Çin’den geliyor.

BEŞİNCİ YILINI KUTLUYOR

Yiwu bölgesinden Avrupa’ya direkt tren seferleri beşinci yılına giriyor. Yiwu’dan kalkan tren Madrid’e kadar gidiyor. Normalde gemiyle gönderme halinde 30-40 gün arasında süren taşımacılık tren sayesinde bu sürenin yarısında Avrupa’ya ulaşıyor. 2017’de 168 sefer yapan trenin 2018’de ulaştığı rakam 320’ye kadar çıkmış durumda. 2019 yılı beklentisi ise 500 sefer. 1 Kuşak 1 Yol Projesi’nde ana uğrak noktaları Madrid, Duisburg ve Londra. Yiwu’dan bu yıl Avrupa’ya Ocak-Kasım arasında yapılan ihracatın tutarı ise 37.99 milyar dolar gibi devasa bir rakama ulaşmış durumda. Kuşak Yol Projesi’ne bağlanmış olan şehirlerin sayısı ise şimdiden 50’yi buldu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir