Çin’den Kuşak Yol kapsamında Nepal’e 500 milyon dolarlık mali destek sözü

2017’de Kuşak Yol Projesi için ikili anlaşma gerçekleştiren Çin ile Nepal arasındaki yatırım artmaya devam ediyor. İçerisinde altyapıdan güvenliğe 20 projenin bulunduğu anlaşma için Çin, Nepal’e 500 milyon dolarlık mali destek sözü verdi


Yaklaşık 23 senenin ardından ilk defa Çin Devlet Başkanı olarak Nepal’e ziyarette bulunan Xi Jinping, ikili görüşmeler sonrası altyapıdan güvenliğe birçok farklı alanlarda 20 proje için anlaşma sağladı. Nepal için yatırımlarını artıran Çin, şimdi ise ülkeye önümüzdeki iki yıl için 500 milyon dolarlık mali destek sözü verdi. Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Gyawali, Xi Jinping’in ziyaretinin Nepal için tarihi öneme sahip olduğunu belirtirken, “Nepal adına Çin’in gelişimine katılarak fırsatlar yaratmak istiyoruz. İki ülke arasındaki bağlantıya odaklanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

70 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU BAĞLANTISI

2017 senesinde Çin, Kuşak Yol Projesi kapsamında Nepal ile bir anlaşma yapmıştı. Yine bu kapsamda önümüzdeki yıllarda devreye konulacak olan 70 kilometrelik demiryolu bağlantısıyla birlikte Tibet’teki Gyiron, Nepal’in başkenti Katmandu ile bağlantıyı sağlayacak. Yetkililer ise, bu projenin ülkedeki en iddialı altyapı projelerinden biri olacağını söyledi.

ÇİN-HİNDİSTAN KAPIŞMASI

Birçok kişinin de bildiği üzere Nepal, konumu itibariyle Çin ile Hindistan arasında arasında bulunan bir ülke olarak dikkat çekiyor. İki Asya devi konumu itibariyle bölgeye birçok altyapı yatırımları gerçekleştirdi. Her ne kadar Nepal, Hindistan’ın müttefiki olarak gözükse de Çin bölgedeki varlığını daha da çok hissettirmek için yeni yollardan hidroelektrik santrallerine kadar birçok proje kapsamında milyon dolarlık yatırımlar gerçekleştirdi. Çin ile Hindistan arasındaki bu kapışmanın önümüzdeki yıllarda nasıl bir seyir izleyeceği ise merakla bekleniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir