Kuşak Yol’un spor ve kültür ayağı da devrede

Çin’in Kuşak Yol Projesi, ticaret ve altyapı yatırımlarını aşıyor. Hukuk, medya, bilim, sanat gibi işbirliklerinin ardından şimdi de Kuşak Yol ülkeleri arasında spor ve kültür ortaklığı kuruluyor


Çin hükümeti Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile yüzlerce ülkeyi bir araya getirmeye devam ediyor. Çin’den dünyanın dört bir yanına yayılan ticaret ağı olan Kuşak Yol’da aslında sadece ekonomi ve altyapı işbirlikleri kurulmuyor. Çin hükümeti daha önce Kuşak Yol’u onaylayan ülkelerin katılımı ile haber, hukuk ve bilim ağları kurmuştu. Bu kez de spor ve kültür alanında işbirliğine gidilme kararı alındı.

İLHAM KAYNAĞI İPEK YOLU

Tarihi İpek Yolu’nun insanoğlunun kalkınması açısından birçok alanda faydaları olduğu gerçeğinden yola çıkan Çinli yetkililer, Kuşak Yol için de kültürel ve sportif bir ortaklığı başlattı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Çin’in Shanxi eyaletindeki Taiyun kentinde Kültürel Değişim ve Spor Uygarlığı İçin Kuşak ve Yol İletişimi isimli bir forum düzenlendi. Özellikle Asya ülkelerinden katılımcıları bir araya getiren etkinlikte sportif ve kültürel faaliyetlerde işbirliği kararları alındı.

TARİHE IŞIK TUTULACAK

Oluşturulacak araştırma grupları, tarihe de ışık tutacak. Tarihi İpek Yolu güzergahı uzmanlar tarafından incelenecek. Böylece dövüş sanatları, okçuluk, güreş, polo, satranç gibi oyunların kökleri ve tarih içindeki yolculukları da gün yüzüne çıkarılacak.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir