Kuşak Yol’un haber ağı yayında

Çin hükümeti Kuşak Yol kapsamında sadece ekonomik yatırımlar yapmıyor. Pekin, Kuşak Yol’u onaylayan ülkelerle olan kültürel bağını da kuvvetlendiriyor


Günümüzün İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol çalışmaları aralıksız sürüyor. Pekin yönetimi bu kapsamda sadece ekonomik ve altyapı yatırımları yapmıyor. Çin hükümeti 1 Kuşak 1 Yol İnisiyatifi’ni kabul eden ülkelerle kültürel bağlarını da artırıyor. Bu kapsamda Pekin merkezli olmak üzere bir haber ağı kuruldu.

6 DİLDE YAYIN

The Belt and Road News Network (BRNN) / Kuşak Yol Haber Ağı’nın kuruluş amacının “Anlayışı, dostluğu ve işbirliğini artırma” olarak açıklandı. Kuşak Yol’u kabul eden ülkeler arasındaki işbirliğini artırmayı amaçlayan BRNN6 dilde yayına başladı. Bu diller Çince, Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca oldu. http://www.brnn.com/ adresi üzerinden yayına başlayan haber ağına Asya, Avrupa, Afrika, Latin Amerika, Ortadoğu ve Avrasya’dan 26 üyenin katıldığı açıklandı. Çin basınına göre bu ülkeler Bangladeş, Belarus, Mısır, Etiyopya, Fransa, Endonezya, Kazakistan, Laos, Meksika, Moğolistan, Myanmar, Hollanda, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Rusya, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, Sudan, Tanzanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Zambiya oldu.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir