Kuşak Yol’da ortak sağlık projesi!

Çin’in modern İpek Yolu olarak ortaya çıkardığı 1 Kuşak 1 Yol Projesi sadece ticareti geliştirmiyor. Proje kapsamında Benin ile internet temelli sağlık merkezi kuruldu. Tesiste görüntüleme, teşhis ve cerrahi müdahale de yapılacak.


Çin’in 1 Kuşak 1 Yol Projesi sadece ticaret anlamında faydalar sağlamıyor, aynı zamanda bu kuşak üzerinde olan ülkeler birbirleriyle ortak projeler de üretiyor. Modern İpek Yolu olarak adlandırılan projenin üzerinde yer alan ülkeler son olarak internet temelli sağlık projesi üretti. Çin ile Afrika ülkesi Benin arasında yapılan bu projede tıp alanında işbirlikleri yapılacak.

CERRAHİ MÜDAHALE DE YAPILACAK

Çin hastaneleri ile Benin hastaneleri ortak çalışacak ve aynı zamanda asıl hedefleri Batı Afrika ülkelerine tıbbi hizmetler sağlamak olacak. Afrika’nın batısındaki hastaneler ile ortak çalışmalar yapmak için Çin’de First People’s Hospital Of Yinchuan’da çalışan doktorlar devreye girecek.Benin de hastalara online teşhis koymaya başladı bile. Yaratılan bu yeni merkezde aynı zamanda görüntüleme teknolojileri, cerrahi müdahaleler, hasta yönetimi hizmetleri de verilecek.

ALTYAPI HUAWEİ’DEN

Benin’de açılan merkezin altyapısını ise Çinli ünlü teknoloji devi Huawei yapıyor. Huawei iki ülke arasındaki hastanelerin daha hızlı ve kesintisiz iletişim sağlaması için gerekli altyapıyı sağladı. Merkezin sloganı ise ‘internet artı sağlık’ olarak belirlenmiş durumda. Afrika’da oldukça yoğun faaliyetlerde bulunan Çin, şu ana kadar Kuşak Yol Projesi üzerinde yer alan 13 Arap Devleti ile de özellikle tıp alanında ortak çalışmalar yapmıştı.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir