Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı


Çin, Kuşak Yol’u ilk Eylül 2013’te duyurdu. Türkiye o yıl projeye dahil oldu. Türkiye kendi Orta Koridor İnisiyatifi’ni sundu. Çin’den kabul gördü. Asya-Avrupa arasındaki en hızlı rota Türkiye. Trenler sadece Marmaray ile hiç durmadan Avrupa’ya geçiyor.

Xİ’AN – İZMİT

Türkiye limanları ve havalimanları açısından da Çin’in yeni ticaret yolu için kritik. Son olarak uluslararası kargo devi Maersk, Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında yük treni seferi başlattı. Trenler her Perşembe Çin’den kalkacak. 16 günde Türkiye’de olacak.

STRATEJİK COĞRAFİ KONUM

Maersk yetkilisi Kasper Krog; “Xi’an-İzmit rotası; gemi taşımacılığını önemli ölçüde azaltıyor. Asya-Avrupa arasında yoğun bir talep vardı. Stratejik coğrafi konumu nedeniyle kıtalararası rotamız için İzmit’i seçtik. Bu rota otomotiv-teknoloji sektörüne büyük katkı yapacak

KİRAZ İHRACATINA KATKI YAPABİLİR

İzmit Körfezi üzerinden Karadeniz, Doğu Avrupa ve Güney Avrupa ülkelerine ulaşabiliyoruz. Xi’an-İzmit rotasının ayrıca ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin Çin’e kiraz gibi ürün ihracatına da katkı yapması bekleniyor. Türkiye’den Çin’e ihracat trenlerinin bu yıl başlaması bekleniyordu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol trenleri Avrupa’ya tıbbı malzeme taşıyor

Kovid-19 salgı nedeniyle aylarca duran Çin’in Kuşak Yol trenleri son zamanlarda ise Avrupa’ya tıbbi malzemeler taşıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir