Kuşak Yol’da en hızlı güzergah Türkiye

Çin’den Avrupa’ya giden yük trenlerinin izlediği güzergahlar arasında en hızlı rota Orta Koridor yani Türkiye üzerinden oluyor. Gelecek yıl Türkiye üzerinden en az 300 Kuşak Yol treninin Avrupa’ya gitmesi hedefleniyor


Türkiye’nin Çin’in Kuşak ve Yol Projesi kapsamında ortaya koyduğu Orta Koridor İnisiyatifi hala en avantajlı güzergah olarak ortaya çıkıyor. İstanbul’daki Marmaray sayesinde Çin’in Kuşak Yol trenleri sadece Türkiye üzerinden hiç durmadan Avrupa’ya gidebiliyor. Ayrıca Türkiye güzergahı en hızlı rota oluyor. Kars – Edirne güzergahının da tamamlanması ile Türkiye rotası daha da önem kazanacak. Çin’in Yiwu kentinden kalkan Kuşak Yol treni Kazakistan – Rusya – Belarus – Polonya – Almanya – Belçika – Fransa  – İngiltere güzergahlarını en az 18 günde tamamlayabiliyor. Bu güzergah 12 bin kilometreyi geçiyor. Çin’in Xi’an kentinden kalkan Kuşak Yol trenleri Orta Koridoru yani Türkiye’yi kullandıklarında ise 10 ülkeyi kapsayan 11 bin 485 kilometrelik bu yolculuğun 15 – 18 günde tamamlıyor.

HEDEF 1000 TREN

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise Türkiye ile Çin arasındaki son gelişmeleri TRT Haber’e değerlendirdi. Çin ile Orta Koridor ile ilgili yeni anlaşmalar imzalandığını söyleyen Uygun, yakında Türkiye’den Çin’e de ihracat trenlerinin gideceğini açıkladı. Uygun, “300 trenle 2020 için taşımalar devam edecek. 3 – 4 yıl içinde bin tren ve üzerine çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir