Kuşak Yol’a 575 milyar dolar harcandı

Dünya günlerdir Çin’deki koronavirüs salgınına odaklanmış durumda. Çin ile ilgili neredeyse başka hiçbir gelişme takip edilmiyor. Dünya Bankası ise Kuşak ve Yol Projesi ile ilgili yeni veriler açıkladı


Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren Çin’in salgını kontrol altına aldıktan sonra ülke ekonomisini yeniden canlandırmak için adımlar atması bekleniyor. Kuşak Yol Projesi’ne de bu aşamada büyük önem düşeceği tahmin ediliyor. Dünya Bankası ise bugün Çin’den Avrupa’ya uzanan Kuşak ve Yol Projesi ile ilgili yeni veriler açıkladı.

1 TRİLYON DOLARI BULACAK

Dünya Bankası rakamlarına göre 1 Kuşak 1 Yol Projesi’ne 575 milyar dolar harcandı.  PWC ve Morgan Stanley’ya göre 10 yıl içinde toplam harcanan para 1 trilyon doları bulacak. ABD, II. Dünya Savaşı sonrası Marshall yardımı için 13.2 milyar dolar (şu anki değeri 135 milyar dolar) harcamıştı. Asya’nın aynı hızda büyümeyi devam ettirebilmesi için her yıl 1.7 trilyon dolarlık altyapı yatırımı yapması lazım.

KUŞAK YOL YATIRIMLARI

Pekin hükümeti Kuşak Yol kapsamında şimdiye kadar dünyanın dört bir yanına 152.4 milyar dolar, ulaştırmaya 137.7 milyar dolar, emlak alanında 43.3 milyar dolar ve metallere de 10,4 milyar dolarlık yatırım yaptı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir