Kuşak Yol ve Kovid-19

Batı basınına göre Kovid-19 pandemisi nedeniyle Çin’in Kuşak Yol Projesi sekmeye uğrayacak. Afrika ülkelerinin Çin’e 145 milyar dolar borcu olduğu tahmin ediliyor. Bu ödemelerde aksaklıklar olacağı ileri sürüldü. Pekin yönetimi ise trenlerin artarak ticarete devam edeceğini savunuyor


Çin, 2013’te başlattığı Kuşak Yol kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 140 ülke ve bölgeye 450 milyar dolarlık yatırım yaptı. New York Times, Financial Times, France 24, Los Angeles Times… Batı basınına göre ise Kovid-19 süreci Kuşak Yol’a zarar verecek.

KÜRESEL RESESYON

Batı basınına göre Kovid nedeniyle küresel kriz var. Ülkeler Çin’in kredilerini ödeyemeyecek. Sadece Afrika ülkelerinin Çin’e 145 milyar dolar borcu olduğu tahmin ediliyor. Afrika ülkelerinin bu yıl içinde Çin’e 8 milyar dolar ödemesi gerekiyordu. Ancak birçok ülke erteleme istedi bile.

TRENLER ARTTI

Çin tarafı ise Kovid-19’un kontrol altına alınmasıyla Kuşak Yol trenlerinin arttığına dikkat çekiyor. Yiwu’dan örneğin Nisan ayında trenler yüzde 860 arttı. Pekin yönetimi Batı’nın iddialarının aksine kurulan küresel ticaret ağının işlemeye devam edeceğini savunuyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’den Türkiye’ye her Perşembe günü Kuşak Yol treni kalkacak

Kovid-19 pandemisinin kontrol altına alınmasının ardından Çin’den Kuşak Yol trenleri hareketlenmeye başladı. Wuhan’dan tamamen tıbbi malzeme dolu ilk tren Sırbistan’a yola çıktı. Öte yandan Çin’den Türkiye’ye yeni bir Kuşak Yol rotası daha eklendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir