Kuşak Yol ülkelerine turizm arttı

Çin’in Kuşak Yol Projesi sadece ticaret, altyapı ve yatırımları katlamıyor. Kuşak Yol’u kabul eden ülkeler arasındaki turizm de her geçen gün artıyor


Çin’in Kuşak Yol Projesi, ülkeler arasında ticaret, altyapı ve yatırımları katlıyor. Çin’den Avrupa’ya uzanacak olan ticaret ağı sayesinde ayrıca ülkeler arasındaki askeri ve bilimsel ortaklıklar da hız kazanırken, Kuşak Yol ile birlikte turizmde de olumlu gelişmeler yaşanıyor.

YÜZDE 14 ARTTI

Merkezi Çin’in başkenti Pekin’de bulunan online seyahat ajansı Mafengwo tarafından yapılan bir araştırmaya göre Çinli turistlerin en popüler güzergahları arasında Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden ülkeler var. Rapora göre Ocak 2019 ile Haziran 2019 arasında Kuşak Yol’u kabul eden ülkelere giden Çinli turistlerin sayısı 81.3 milyona ulaştı. Bu rakam 2018’deki aynı dönemlere kıyasla yüzde 24 arttı. Rapora göre örneğin Pekin ile Roma arasında yapılan anlaşmadan sonra İtalya’ya gitmek isteyen Çinli turistlerin oranı yüzde 28 arttı. Ya da Karadağ’a giden Çinlilerin sayısı yüzde 161 oranında bir artış gösterdi.

45 KUŞAK YOL ÜLKESİNE UÇUŞ

Çin Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise artık Çin ile Kuşak Yol Projesi’ni onaylayan 45 ülke ile doğrudan uçuş olduğu belirtildi. Geçen yıldan itibaren de Kuşak Yol ile bağlantılı ülkelere 112 yeni uçuş rotası daha eklendi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir