Kuşak Yol ülkelerine 9 milyar dolar yatırım

65 ülkenin dahil olduğu 1 Kuşak 1 Yol Projesi için planlanan altyapı yatırımları hızla devam ediyor. Şu ana kadar modern İpek Yolu için sadece tarım alanında 9.44 milyar dolarlık yatırıma imza atıldı


Çin’in küresel gücünü artırmak için faaliyete geçirdiği modern İpek Yolu 1 Kuşak 1 Yol Projesi için yatırımlar devam ediyor. Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre, Çin’in Kuşak ve Yol ülkeleriyle tarım ticareti 2018’de toplam olarak 77 milyar doları buldu. Çin bu ülkelerde sayısı 650’yi aşkın tarımsal yatırım projesi gerçekleştirirken, 9.44 milyar dolarlık yatırım yaptı.

100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Bakanlık yetkililerinden Ma Hongtao, yatırılan bu tutarın beş yıl öncesine kıyasla yüzde 70 artış ifade ettirdiğini söyledi. Ma, söz konusu projelerin tahıl, piyasa için üretilen ürünler, hayvancılık ve tarımsal işleme gibi yerel sektörlerin gelişimini desteklemeye yönelik olduğunu söyledi. Çin fonlarıyla kurulan tarımsal işletmeler, Kuşak ve Yol ülkelerinde 100 binden fazla kişiye istihdam sağlayarak kamusal refaha katkıda bulunmuş oldu. Öte yandan Ma, bakanlığın 80’den fazla Kuşak ve Yol ülkesiyle tarım ve balıkçılık işbirliği belgesi imzaladığını da açıkladı. Kuşak ve Yol ülkeleriyle ticaret ise 2018 yılında yüzde 16.3 artarak toplam 1.3 trilyon dolara ulaştı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir