Kuşak Yol ülkeleri fosil enerjiye karşı

Çin’in modern İpek Yolu Projesi üzerinde desteklediği altyapı yatırımların en önemlileri enerji alanında. Çin, yeni kömür teknolojisini sunmak isterken yol üzerindeki ülkelerde kömür hiç popüler değil


Çin’in yeni “İpek Yolu” 1 Kuşak 1 Yol boyunca olan ülkelerde yaşayanlar, kömürle çalışan santrallerin inşasına karşı. Çevre Örgütü E3G’ın anket sonuçlara göre, bu ülkelerde yenilenebilir enerjiye yatırım tercih ediliyor. Çin’in yeni tesislerin büyük destekçisi olma isteğine rağmen, kömür yatırımları için çok az destek var. E3G İcra Kurulu Başkanı Nick Mabey, “Çin bu taleplerin karşılandığından emin olmak için çalışmalı” diyor.

TÜRKİYE DE VAR

Çinli firmaların desteklediği yeni kömür yakıtlı elektrik santrallerinin inşası için en iyi 10 bölge arasında Endonezya, Pakistan, Filipinler, Güney Afrika, Türkiye ve Vietnamkda var. Ankete katılanların yüzde 85’inden fazlası yabancı hükümetlerin, bankaların ve şirketlerin yenilenebilir projelere yatırım yapması gerektiğini söylüyor.

NÜKLEERDEN DAHA AZ POPÜLER

Katılımcıların üçte birinden azı kömür yatırımlarını destekliyor. Yüzde 90’dan fazlası güneş enerjisinin öncelik olması gerektiğini düşünürken, kömür altı ülkenin dördünde nükleer enerjiden daha az popüler.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir