Kuşak Yol, Türkiye – Çin arasını yakınlaştırdı

Kuşak Yol Projesi hızla hayata geçirilirken günümüzün İpek Yolu sayesinde Türkiye ile Çin arası da artık çok daha yakın oluyor


Çin’den Avrupa’ya ulaşacak olan Kuşak Yol ticaret ağlarında Türkiye’nin önemi her geçen gün artıyor. Türkiye’nin Kuşak Yol kapsamında 21 lojistik merkez kurduğu biliniyor. Son gelişme ise beklendiği üzere Bakü-Tiflis-Kars hattı ve Marmaray Geçidi üzerinde yaşandı. Kuşak Yol kapsamında Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya ulaşacak ilk yük treni dün Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı.  Bu tren aynı zamanda Çin’den Avrupa’ya kesintisiz ulaşacak ilk yük treni olacak ve  Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek de ilk yük treni unvanını alacak. Çin’in Xi’an kentinden hareket eden ve elektronik cihazlar taşıdığı bilinen China Railway Express’e ait yük treninin güzergahı şöyle olacak:  Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya ve Çekya.

SON YATIRIMLAR KRİTİK ÖNEMDE

Kuşak Yol çerçevesinde Türkiye üzerinde kurulan tren hattının yanı sıra deniz, hava ve karayolu  da kritik önemde. Bu aşamada İstanbul’daki Kumport Limanı’nın yanı sıra Mersin ve Kuzey Ege Limanı çok önemli olacak. Türkiye’nin İstanbul Havalimanı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir Otoyolu, Marmaray Tüp Geçidi, Avrasya Tüneli gibi yatırımlarını da Kuşak Yol çerçevesinde elindeki büyük bir avantaj olarak kullanması bekleniyor.

TÜRK YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen ise Pekin’de ağırladığı Türk gazetecilere konuştu. Büyükelçi Önen, Türk iş insanlarına ürünlerini Çin’e satmaları çağrısında bulunarak “Çin pazarından korkmayın. Burada başarılı olmak istiyorsanız uzun soluklu olmanız gerekiyor” dedi. Geçtiğimiz yıl Çin, dünyanın her yerinden yaklaşık 137.1 milyar dolarlık tarımsal ürün ithal ederken, Türkiye’nin Çin’e yaptığı tarımsal ihracat ise yalnızca 146 milyon dolar ile sınırlı kaldı. Büyükelçi Önen geçtiğimiz günlerde Çin basınına da verdiği röportajda iki ülke arasında tarım ürünü alışverişlerinin artırılması gerektiğine vurgu yapmıştı.  Çin devletinin Türkiye’nin Asya’daki en büyük ve dünyadaki en büyük üçüncü ticaret ortağı olmasının yanı sıra, iki ülke arasındaki ikili ticaret hacmi 2018’de 23.6 milyar $’a ulaştı. 2018 yılsonunda Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısı yüzde 60 artışla 400 binin üzerine çıktı.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir