Kuşak Yol trenleri uçaklardan yüzde 20 daha ucuz

Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde yük trenleri kilit rolde. Tren seferleri, uçak taşımacılığından yüzde 20 daha ucuz olurken, gemi taşımacılığına göre ise üçte bir daha kısa sürede oluyor


Çin’in Kuşak ve Yol Projesi kapsamında yaptığı anlaşmalar aralıksız sürüyor. Bugün Çin basınında yer alan haberlere göre Pekin hükümetinin Kuşak Yol kapsamında yaptığı anlaşma sayısı 200’e yaklaştı. People’s Daily China sitesindeki habere göre Çin hükümeti beş kıtadan 137 ülke ve 30 uluslararası organizasyon ile tam️ 199 anlaşma imzaladı. Çin’in bu yıl Ekim ayı sonu itibariyle Kuşak Yol ülkeleri ile yaptığı ticaretin 950 milyar doları bulduğu açıklanmıştı.

CHONGQING – İSTANBUL TRENLERİ

Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret ağı olan Kuşak Yol’da yük trenleri ise kilit rolde. Halihazırda Çin’in 49 şehrinden 14 ülke ve 40 Avrupa kentine 65 yük treni rotası bulunuyor. Bu yılın ilk 10 ayında Çin’den Avrupa’ya 20 binden fazla yük treni seferi düzenlendi. Bu hatlardan biri de Yuxinou trenleri. 31 milyondan fazla nüfusu ile Çin’in en kalabalık kenti olan Chongqing kentinden kalkan Yuninou trenleri; Kazakistan – Rusya – Belarus – Polonya – Almanya güzergahını izliyor. Yuninou trenleri ayrıca Almatı, Bişkek, Taşkent, Tahran, İstanbul, Moskova ve Rotterdam’a da gidiyor. Trenlerin laptoplar, BMW’ler, kıyafetler, makineler, yedek parçalar, kimyasal ürünler ve tıp malzemeleri taşıdıkları biliniyor. Kuşak Yol trenleri hava taşımacılığından yüzde 20 daha ucuz, deniz güzergahının da üçte biri daha kısa oluyor. Kuşak Yol trenleri ayrıca; tek bir gümrük belgesi ile yolculuk ediyor. Dolayıyla ürünlerin kıta değiştirmesi çok daha kolay oluyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir