Kuşak Yol trenleri ile Çin’den 20 ülkeye mantar gidiyor

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında dünyanın dört bir yanında geniş bir ticaret ağı kuruluyor. Yük trenleri aynı zamanda Çin’in direkt olarak ülkeler ile de ticaretini artırıyor. Çin’den 20 ülkeye Kuşak Yol trenleri ile mantarlar gidiyor 


Çin’in hayata geçirdiği Kuşak Yol Girişimi sadece geniş bir ticaret ağından oluşmuyor. Çin ayrıca Kuşak Yol yük trenleri ile ülkelerle direkt bağlantısını da kuvvetlendiriyor. Örneğin Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden yola çıkan Kuşak Yol treni, 44 vagon ceviz yüküyle birlikte direkt olarak Türkiye’ye geliyor. Ceviz yüklü tren 18-20 gün sonra Mersin’de olacak. Urumçi’den ikinci ceviz treni de Ocak ayında Türkiye’ye yola çıkacak. Çin’den ayrıca Rusya’ya da direkt trenler devrede.

TREN ARDINDAN GEMİ YOLCULUĞU

Çin’in Henan eyaletindeki Nanyang kentinde 35 vagon mantar yüklenen tren Rusya’ya doğru yola çıktı. 4.3 milyon dolar değerinde 910 tonluk mantar taşıyan tren ilk önce Qingdao Limanı’na varacak  Bu yolculuk 45 sat sürecek. Ardından gemiye yüklenen vagonların güzergahı Rusya’nın St. Petersburg kenti olacak. Trenin 9 Ocak’ta St. Petersburg’da olması bekleniyor. Mantarlar buradan da trenlerle Rusya’nın başkenti Moskova’ya götürülecek. Kuşak Yol kapsamında Çin’in ürettiği mantarlar 20 ülkeye gönderiliyor. 2019 yılının ilk 11 ayında Çin’deki mantar pazarı 1.35 milyar dolara ulaştı. Bu sektörde 200 bin kişi çalışıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir