Kuşak Yol trenleri: 21 trilyon dolarlık ticarette Marmaray’ın rolü

Asya – Avrupa arasındaki ticaret tam 21 trilyon dolar. Çin’in Kuşak Yol girişimi bu ticareti daha da hızlandıracak. İstanbul’daki Marmaray ise Asya’dan Avrupa’ya non-stop tren seferlerini mümkün kılarak Türkiye’ye büyük bir avantaj kazandırıyor


“Bundan 10 yıl önce, Asya’dan Avrupa’ya bir yük treninin non-stop yani hiç durmadan gitmesi; ya bir tarihi hikaye ya da gerçekten aptalca bir fikir olarak görülürdü. Ama şimdilerde; yeni İpek Yolu Avrasya boyunca ülkeleri birbirine bağlıyor ve böylesi bir rota sadece ürünlerin nasıl sevk edileceğini değil, dünya ekonomisinin de daha geniş bir şekilde nasıl olacağını yeniden tanımlıyor…” Bu cümleler ABD merkezli Forbes dergisinde yayınlandı. Forbes’taki haberde 7 Kasım tarihinde Çin’in Xi’an kentinden hareket eden 42 vagonlu yük treninin Kazakistan’a ardından Hazar Denizi’ne ve Marmaray üzerinden de Avrupa’ya yani Çekya’nın başkenti Prag’a geçtiği hatırlatıldı. Forbes dergisi ayrıca 10 ülkeyi kapsayan 11 bin 485 kilometrelik bu yolculuğun sadece 18 günde tamamlandığını notunu da aktardı.

ORTA KORİDOR’DA 60 BİN TON KARGO

Wade Shepard imzası taşıyan haberde Çin-Avrupa tren seferlerinin yeni normal olduğu, İstanbul’daki Marmaray Geçidi’nin ise bu yük trenlerine hiç durmadan yolculuk etme fırsatı verdiği belirtildi. Forbes dergisindeki haberde bunlara ek olarak Türkiye’nin inisiyatifinde Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında hayata geçirilen Orta Koridor güzergahında bu yıl 60 bin ton TEU kargonun taşınmasının beklendiğinin altı çizildi. Yazısında; halihazırda Orta Koridor üzerinden trenlerin yolculuk ettiği ancak İstanbul Boğazı’nın altından geçen 13.5 kilometrelik Marmaray’dan ilk kez bir yük treninin geçtiğini belirten Wade Shepard, bunun nedeninin 6 yıl önce inşa edilen Marmaray’ın yük trenlerinin geçişine daha önce hazır olmaması olduğunu vurguladı.

JAPON BASINI YAKINDAN İZLİYOR

Marmaray’ın Türk-Japon işbirliği ile hayata geçirilmesi nedeniyle Japonya basını da Kuşak Yol kapsamında geçidi kullanan trenleri yakından izliyor. Bu çerçevede Asya ile Avrupa arasında 21 trilyon doları bulan ticaret ağında Marmaray Geçidi’nin öneminin yük trenleriyle birlikte çok daha artacağına vurgu yapılıyor. Daha önce Çin resmi haber ajansı Xinhua’daki analizde de Marmaray ya da Bakü-Tiflis-Kars hattının öneminin Edirne – Kars arasında yapımına devam edilen hat ile daha da artacağı belirtilmişti.

RUSYA’YA KARŞI AVRUPA DEVREDE

Tren seferlerini yakından takip eden Railway Gazette gibi haber kaynakları ise Türkiye’nin Orta Koridor inisiyatifinin Avrupa açısından önemine dikkat çekiyor. Yapılan analizlerde Asya ile Avrupa bağlantısında Rusya’nın etkisini kırmak isteyen Avrupa ülkeleri de Türkiye’deki tren seferlerine yatırımlarıyla destek veriyor. Bu desteğe örnek olarak da Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz Şubat ayında Halkalı- Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’ne 275 milyon euro’luk hibe sağlaması gösteriliyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir