Kuşak Yol Projesi için ülkeler ve liderler ne diyor?

BM Genel Sekreteri: “Büyük bir fırsat”, Türkiye: ‘Anadolu şahlanacak’, Afrika Birliği: ‘Kazan – kazan dönemi başladı’… İşte Çin’in Kuşak Yol Projesi hakkında ülkeler ve liderlerin yorumları


Çin’in tarihi İpek Yolu’nun modern versiyonu olarak 2013 yılında duyurduğu ve halihazırda 65 ülkede çalışmaların devam ettiği Kuşak Yol Projesi için ülkelerin ve liderlerin neler dediğini derledik;

TÜRKİYE: 

ANADOLU ŞAHLANACAK

Anadolu Ajansı’na açıklamalar yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” ile gelecek dönemde Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyanın öneminin daha da artacağını belirterek, “Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya üçgeninde taşımacılık orta vadede şu anki ekonomik büyüklüğünün birkaç katına ulaşacak” dedi. 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER:

BÜYÜK BİR FIRSAT

Nisan ayında New York’ta ikincisi düzenlenen Kuşak Yol Konferansları sırasında Çinli gazetecilere konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuşak Yol Projesi’ni “Büyük bir fırsat” olarak tanımladı. 

IMF:

DÜNYANIN ÇİN’E İHTİYACI VAR

Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Christine Lagarde, dünyanın Çin’e ihtiyacı olduğunu vurguladığı konuşmasında, IMF’in Kuşak Yol girişimi için katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

RUSYA:

UYUM İÇİNDEYİZ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuşak Yol Projesi’nin Rusya öncülüğünde oluşturulan Avrasya Ekonomik Birliği’nin hedefleriyle “mükemmel bir uyum içinde olduğunu” söyledi. 

AFRİKA BİRLİĞİ:

KAZAN – KAZAN DÖNEMİ

Ruanda Başkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Paul Kagame, Kuşak Yol Projesi hakkında, “Dünyanın gelişmesine katkı yapıyor. Afrika için de kesinlikle Kuşak Yol ile kazan – kazan dönemi başladı” dedi. 

AZERBAYCAN:

BAŞINDAN BERİ İÇİNDEYİZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuşak Yol Projesi’ni ilk kabul eden liderlerden biri. Aliyev proje hakkında, “En başından beri içindeyiz. Hazar Denizi üzerinden önemli bir güzergah olacağız” dedi.

ETİYOPYA:

AKTİF ŞEKİLDE ROL ALACAĞIZ

Afrika’da Çin’in en çok yatırım yaptığı ülkelerin başında gelen Etiyopya’nın Başbakanı Abiy Ahmed Ali, “Kuşak Yol Projesi’nin inşa edilip hayata geçirilmesi sürecinde aktif şekilde rol alacağız” dedi.

MOZAMBİK:

BÜYÜMEDE DENGE SAĞLIYOR

Mozambik lideri Filipe Nyusi, “Kuşak Yol Projesi, sadece küresel ekonomiyi kalkındırmıyor, aynı zamanda büyümede denge imkanı da sağlıyor” dedi.

KENYA:

BİRBİRİMİZE YAKINLAŞTIRACAK

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Çin’de ikincisi düzenlenen Uluslararası Kuşak Yol konferansına katılan liderler arasındaydı. Kenyatta burada yaptığı açıklamada “Kuşak Yol Projesi, sadece Afrika’nın gelişmesine katkı sağlamayacak, aynı zamanda farklı ülkelerin ticaret işbirliği yapmalarının ve insanların birbirlerine yakınlaşmasını sağlayacak” dedi.

ÖZBEKİSTAN:

ÇİN GERÇEK DOST

Geçmişte İpek Yolu güzergahında kilit önemde olan Özbekistan, Kuşak Yol Projesi’nde de önemli bir rolü üstlenecek. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, “Çin gerçek bir dost. Kuşak Yol Projesi’ni tam kapasite destekliyoruz” dedi.

SIRBİSTAN:

BİZE VE DÜNYAYA FAYDALI

Kuşak Yol Projesi’ni desteklemeye devam edeceklerini belirten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, “Bu proje hem Sırbistan halkına hem de dünyaya faydalar getirecek” değerlendirmesinde bulundu. 

 AVUSTRALYA:

TİCARETTE BÜYÜK FIRSAT

Avustralya’nın Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, Kuşak Yol Projesi’nin büyük bir ticaret fırsatı sunduğunu açıkladı.

İSPANYA:

POZİTİF YAKLAŞIYORUZ

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, ülkesinin en başından itibaren Kuşak Yol Projesi’ne pozitif yaklaştıklarını belirterek yaklaşımlarının bu şekilde pozitif devam edeceğini kaydetti.

İTALYA:

DÜNYA İÇİN FIRSAT

G7 ülkeleri içinde Kuşak Yol Projesi’ne katılan ilk ülke olan İtalya’nın Başbakanı Giuseppe Conte, “Kuşak Yol dünya için bir fırsat. Daha fazla ülkenin katılacağını düşünüyorum” dedi. 

VİETNAM:

SİNERJİMİZ HAZIR

Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, Çin ile ülkelerinin kardeşçe komşular olduğunu, aynı Sosyalist geçmişi paylaştıklarını ifade ederek Kuşak Yol Projesi için sinerjilerinin hazır olduğunu bildirdi.

FİLİPİNLER:

ÇİN KALICI DOST

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, dış politika konusunda bağımsız söylem içinde kalacaklarını belirterek “Çin ülkemiz için kalıcı ve güvenilir bir dost” dedi.

MACARİSTAN:

GELECEĞİMİZ ÇİN’E BAĞLI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ülkesinin Kuşak Yol Projesi kapsamında Orta ve Doğu Avrupa’da Çin için önemli olduğunu belirterek ülkesinin geleceğinin Çin ile olan ilişkilerine bağlı olduğunu vurguladı.  

BELARUS:

GÜVENİMİZ DERİN

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Çin’e olan güvenlerinin derin olduğunun altını çizerek, Kuşak Yol Projesi ile Çin ile olan ilişkilerini güçlendirmek istediklerini belirtti.

MOĞOLİSTAN:

ÇİN’İN BARIŞA KATKISINI TAKDİR EDİYORUZ

Moğolistan Cumhurbaşkanı Khaltmaa Battulga, Çin’in özellik Kore Yarımadası’nda barış ve istikrarına önemli katkısını takdir ettiklerini belirterek, Kuşak Yol Projesi üzerinden Çin ile uzun vadeli dostluk ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.  

ENDONEZYA:

BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRMEK NİYETİNDEYİZ

Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Jusuf Kalla, Kuşak Yol Projesi için ülkesinin önemli bir ortak olduğunu belirterek “Çin ile bağlarını güçlendirmek istiyoruz” dedi.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ:

BÜYÜK BAŞARI OLACAK

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, “Kuşak Yol Projesinin büyük bir başarı olacağından eminim” dedi.

MALEZYA:

BÜYÜK POTANSİYEL

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, “Kuşak Yol Projesi gerçekten büyük potansiyeli olan harika bir inisiyatif. Üstelik sadece ülkelerin altyapı ve ulaşım konusunda karşılaştıkları zorlukları aşmalarına yardımcı olmuyor, aynı zamanda ülkeler arasındaki dengesiz gelişmeleri düzeltiyor ve kültürel diyaloğu teşvik ediyor” dedi.

GÜNEY KIBRIS:

YOĞUN ŞEKİLDE İÇİNDE OLACAĞIZ

Rum lider Nikos Anastasiades, Kuşak Yol Projesi’nde yoğun şekilde yer alacaklarını ve Çin ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirtti. 

AVUSTURYA:

ÇİN STRATEJİK ORTAĞIMIZ

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Kuşak Yol Projesi hakkında, “Çin dünya barışına ve istikrarına önemli katkılar sağlıyor. Avusturya, Çin’i stratejik bir ortak olarak görüyor. Çin ile stratejik ilişkilerimizi güçlendirmek için çabalayacağız” dedi.

SİNGAPUR:

TÜM DÜNYAYA YARAR GETİRECEK

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, “Kuşak Yol inşası, Çin’in küresel statüsünün bir yansıması. İnisiyatifin tüm dünyaya yarar getireceğine inanıyoruz” dedi.

KAZAKİSTAN:

İŞBİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMEYE HAZIRIZ

Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, kendisinden sonra da ülkesinin Kuşak Yol Projesi’ni desteklemeye devam edeceğini belirterek, “Çin ile karşılıklı ilişkilerimizi Kuşak Yol Projesi çerçevesinde derinleştirmeye hazırız” dedi.  

İSVİÇRE:

FARKLI ÜLKELERİ BİRLEŞTİREN BARIŞÇIL BİR TEKLİF

İsviçre Devlet Başkanı Ueli Maurer, Kuşak Yol Projesi hakkında “Farklı bölgeleri ve kültürleri birleştiren barışçıl ve güvenilir bir fırsat. Dünya ekonomisine katkı sağlayacak. İsviçre olarak Kuşak Yol’un Avrupa’daki tanıtımına katkı sağlayacağız” dedi.

NEPAL:

KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ İÇİN İYİ BİR PLATFORM

Nepal Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari, Çin’e ülkesine yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederek, Kuşak Yol Projesi’nin karşılıklı işbirliği için iyi bir platform olduğunu söyledi.  

PORTEKİZ:

BAĞIMIZI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ

Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Çin ile ülkelerinin ekonomik, ticari, yatırım, bilim ve teknoloji alanları ile kültürel bağlarını güçlendirmek istediklerini kaydetti. 

KIRGIZİSTAN:

TARİHİ ÖNEMDE BİR PROJE

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kuşak Yol için “Tarihi önemde bir proje” ifadesini kullandı.

CİBUTİ:

EŞSİZ BİR FIRSAT

Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh, Kuşak Yol Projesi’nin “dünyanın yakınlaşması açısından eşsiz bir fırsat olduğunu” söyledi.

KAMBOÇYA:

İLİŞKİLERİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, Pekin’de Çin lideri Xi Jinping ile yaptığı görüşmenin ardından Kuşak Yol Projesi altında Çin ile ilişkilerini derinleştireceklerini açıkladı. 

ÇEKYA:

AB – ÇİN İLİŞKİLERİNİ DESTEKLİYORUZ

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Kuşak Yol Projesi altında ülkesi ile Pekin yönetiminin ilişkisini geliştirmesine çok önem verdiğini belirterek, Avrupa Birliği (AB) ile Çin ilişkilerini de desteklediklerini kaydetti.

TACİKİSTAN:

DÜNYA AÇISINDAN ÖNEMLİ

Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon, Kuşak Yol inisiyatifinin dünya çapında çok önemli olduğunu belirterek, ülkesinin de sanayileşmesini gerçekleştirmesinin potansiyel destekleyicisi olduğunu vurguladı. 

EL SALVADOR

BÜYÜK UMUT

Devlet Başkanı Salvador Sanchez Ceren’in sözcüsü Roberto Lorenzana, Xinhua gazetesine verdiği röportajda “Kuşak Yol Projesi ülkemiz için büyük bir umut” dedi. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir