Kuşak Yol, Paris İklim Anlaşması’nı riske atıyor

Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne yönelik getirilen eleştirilere iklim krizi de eklendi. Yapılan analizlere göre Kuşak Yol, Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşılmasını riske atıyor.


Çin günümüzün İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol’u hayata geçirmek için Afrika’dan Ortadoğu’ya, Asya’dan Kafkasya’ya kadar birçok coğrafyada milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor. Ancak yapılan analizlere göre bu altyapı, demiryolları ve limanlar gibi yatırımların doğaya etkisi olumsuz oluyor. Bu kapsamda Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne yönelik getirilen eleştirilere iklim krizi de eklendi. Yapılan analizlere göre Kuşak Yol, Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşılmasını riske atıyor.

SERA GAZI EMİSYONU VURGUSU

Uzmanlar, Çin’in Kuşak Yol çerçevesinde 126 ülkede yaptığı altyapı yatırımlarını değerlendirdi. Buna göre Kuşak Yol için yapılan yatırımlar bile tek başına Paris İklim Anlaşması hedeflerini bozacak oranda sera gazı emisyonu üretiyor. The Tsinghua Center for Finance and Development tarafından açıklanan analizde Çin hariç, Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden 126 ülke, yüzde 28 oranında emisyona neden oluyor. Paris İklim Protokolü kapsamında küresel ısı artışının 115 derecenin altında tutulmaya çalışıldığına dikkat çekilen analizde Çin’in de dünyada en fazla karbon kirliliğine neden olan ülke olduğu hatırlatıldı.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir