Kuşak Yol: Özbekistan’da Ruslardan sonra en çok Çinli şirket var

Çin’in hayata geçirdiği Kuşak ve Yol Projesi, Orta Asya ekonomilerini kalkındırmaya devam ediyor. Özbekistan’daki Çinli şirket sayısı bin 611’e ulaştı


Çin’in dev ticaret ağı olan Kuşak Yol Girişimi, Orta Asya ekonomisini kalkındırmaya devam ediyor. Çin basınında bugün açıklanan verilere göre Özbekistan’da faaliyet gösteren Çinli şirket sayısı bin 611’e ulaştı. 1 Aralık verilerine göre Çinli şirketler böylece Rusya merkezli şirketlerin ardından Özbekistan’da en fazla faaliyet gösteren ikinci şirket konumuna geldi. Çinli firmalar Özbekistan’da özellikle petrol ve doğalgazın keşfedilmesi, boru hattı ulaşımı, altyapı faaliyetleri, telekomünikasyon, tekstil, kimyasal, lojistik, tarım sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

ÇİN – ÖZBEKİSTAN TİCARETİ ARTIYOR

Kuşak Yol kapsamında Çin ile Özbekistan arasındaki ticaret de giderek artıyor. Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret yüzde 48.4 artarak 6.26 milyar dolara ulaşmıştı. Çin’de en fazla faaliyet gösteren yabancı şirketlerin başında ise Rusya geliyor. Rusya ve Çin’i Türk firmalar takip ediyor. Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin 1,8 milyar doları geçti. Kuşak Yol kapsamında faaliyet göstermeye başlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin de Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticareti katlaması bekleniyor. 2019’un ilk yarısında Özbekistan’da en çok işletme kuran ülkeler arasında 289 şirket ile Çin ilk sırada yer alırken, 251 şirket kuran Rusya ikinci, 231 şirket kuran Türkiye ise bu sıralamada üçüncü oldu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir