Çin’in Kuşak Yol’u orduları da yakınlaştıracak

İpek Yolu’nun modern versiyonu Kuşak Yol adım adım hayata geçiriliyor. Çin’in en büyük projelerinden olan dev ticaret ağı askeri gelişmeleri de yakından etkileyecek


Çin hükümeti Kuşak Yol Projesi’ni hayata geçirmek için emin adımlarla ilerliyor. Çin’den Avrupa’ya 3 farklı güzergah üzerinden kurulacak dev ticaret ağının ekonomi dışındaki diğer alanlara etkisi de yakından izleniyor. Örneğin Çinli bilim insanlarının Kuşak Yol Projesi’ni onaylayan ülkelerdeki meslektaşlarıyla ortaklaşa birçok bilimsel araştırma yaptıkları artık biliniyor. Ya da Kuşak Yol üzerindeki ülkelerin Pekin hükümeti ile siyasi olarak yakınlaştıkları da gözlemleniyor. Aslında tarihi İpek Yolu’nun o dönem ülkeler arasındaki ilişkilere katkılarını düşündüğümüzde Kuşak Yol’un da sadece ticaret ile sınırlı kalmayacağını anlamak çok da zor değil.

ORDULAR ARASI İŞBİRLİĞİ

Geçmiş yıllarda İpek Yolu aracılığıyla kağıt veya barut gibi birçok yeni buluş diğer ülkelere taşınmıştı. Yani ticaretin yanı sıra kültürel, siyasi ve askeri gelişmeler de sınırları aşmıştı. Günümüzde de Çin’in Kuşak Yol Projesi’ni onaylayan ülkelerle birçok alanda alışverişi artıyor. Bu alanlardan birisi de askeri gelişmeler oluyor.  Son olarak Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe ülkesinin Karayip ülkeleri Pasifik’teki ülkelerle askeri işbirliğini derinleştirmek istediğini aktardı. Savunama Bakanı Wei Fenghe, askeri alanda yapılacak yeni işbirliklerin Kuşak Yol Projesi çerçevesinde olacağının altını çizdi. Çin ordusu ile Kuşak Yol ülkeleri orduları arasında ne gibi yakınlaşmalar veya stratejik anlaşmalar olacağını zaman gösterecek.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir