Kuşak Yol kredilerinde hızlı patlama

Çin öncülüğünde gerçekleştirilen modern İpek Yolu, 1 Kuşak 1 Yol Projesi için şu ana kadar 8 milyar dolar kredi verildi. Yılda 10 milyar dolarlık finansman hedeflenirken proje çatısı altındaki finansman ihtiyacı 339 milyar dolar düzeyinde


Çin 1 Kuşak 1 Yol kredilerinde hızlanmaya gidiyor. Şu ana kadar Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB)üzerinden verilen kredilerin hedeflenenin altında kaldığı yönündeki eleştirilere karşılık ciddi bir ivmelenme olacağı belirtiliyor. AIIB şu ana kadar 8 milyar dolarlık bir proje finansmanı yaptı. Bu rakam 2019’da 4 milyar dolarlık kredi anlamına geliyor. 2018’de bankanın verdiği kredi tutarı da 3.3 milyar dolar düzeyindeydi. 

339 MİLYAR DOLARLIK PROJE VAR

Ancak daha uzun vadede bankanın yıllık olarak 10-12 milyar dolar arasında bir rakama ulaşacağı belirtiliyor. AIIB’nin iki finansörü olan Çin Devlet bankaları China Development Bank ve Export-Import Bank of China, Kuşak Yol çatısı altında finanse edilecek projelerin toplam finansmanının 339 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Bu rakam dışında toplam harcama olarak proje için tahmin edilen rakam tam 1 trilyon dolar.  

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir