Kuşak Yol kapsamında Çin’e en çok borçlanan ülkeler

Çin günümüzün İpek Yolu olan Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni hızla hayata geçiriyor. ABD ve Batı’nın ise Kuşak Yol kapsamında Çin’e en çok getirdiği eleştirilerin başında ‘borçlandırmalar’ geliyor


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ilk olarak Eylül 2013’te duyurduğu Kuşak Yol Projesi hızla hayata geçiriliyor. Çin’den dünyanın dört bir yanına yayılan ticaret güzergahları kapsamında milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Çin’in şimdiye kadar yani 6 yıl içinde yaptığı Kuşak Yol yatırımlarının 310 milyar doları geçtiğini dile getirenler oluyor. Henüz ortada resmi veriler yok ve Kuşak Yol Projesi’nin ne zaman tamamlanacağı ya da toplamda ne kadarlık bir yatırım yapılacağına dair de bilgi bulunmuyor. Ancak Batı basınındaki birçok haberde Çin’in Kuşak Yol kapsamında toplamda 1 ile 4 trilyon dolar arasında yatırım yapacağı yazılıyor.

BORÇLANDIRMA MI KAZAN – KAZAN MI

Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ne zaman tamamlanacağına dair ise yine Avrupa basınında “Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ne zaman bitmesini isterse o zaman bitecek” yorumları yapılıyor. Buna gerekçe olarak da İnisiyatifin Çin Komünist Partisi’nin tüzüğüne girmesi gösteriliyor. Çin’in Kuşak Yol kapsamında attığı adımlar arasında en çok eleştirilen nokta ise verdiği borçlar oluyor. İngiliz Guardian gazetesindeki habere göre Kuşak Yol kapsamında Çin’e çok borçlanan ya da bu politikadan etkilen ülkeler; Cibuti, Kırgızistan, Laos, Maldivler, Karadağ, Pakistan ve Tacikistan oldu.

Batı basını Çin’in Kuşak Yol kapsamındaki yatırımlarla bağlantılı olarak yabancı ülkelere verdiği borçları eleştirse de yatırımları kabul eden ülkeler “Çin büyük devlet. Ancak bize Batılı emperyalist ülkeler gibi yaklaşmıyor. Kazan – kazan politikası hakim” diyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir