Kuşak Yol ile etkisini artıran Çin ilk kez Ortadoğu Konferansı düzenledi

Kuşak ve Yol projesi ile Ortadoğu’daki varlığını artıran Çin, ilk kez Ortadoğu’da güvenlik ile ilgili bir konferans düzenledi. Ortadoğu Güvenlik Konferansı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkeden 200 bilim insanına ev sahipliği yaptı. Ortadoğu’nun uzun vadeli güvenliğine, çok taraflılığına, uyuşmazlık çözümlerine ve terör konularına vurgu yapıldı


Kuşak ve Yol ile 65 ülke kapsamında küresel bir ekonomik proje başlatan Çin, yapılacak olan çalışmaların kritik noktası olan Ortadoğu özelinde de çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda tarihinde ilk kez Ortadoğu merkezli bir konferans düzenleyen Çin, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 30 ülkenin siyasetçileri ve uzmanları ile birlikte bölgenin içinde bulunduğu sorunları tartıştı. Dün başlayan ve bugün tamamlayan konferansta özellikle güvenlik probleminin üzerinde duruldu. Çin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Başkan Yardımcısı Gong Ting, barışçıl bir kalkınmanın gerçekleşmesi için ortak kazanca dayalı ilişkilerin kurulması gerektiğini belirtti.

KÜLTÜREL PAYLAŞIM YÜKSELECEK

Gong Ting, konuşmasında Kuşak Yol Projesi’nin ortaya koyulması ile birlikte Çin ile Ortadoğu arasında büyük bir görüş birliği sağlandığını söyleyerek, projenin kalkınmaya, coğrafi olarak stratejik rol oynayacağına ve halkların aralarında oluşacak bağların barış ortamı sağlayacağına ilişkin demeçlerde bulundu.

ÇİN ORTADOĞU’DA BARIŞI DESTEKLEYECEK

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de, katılımcılar ile yaptığı görüşmelerde ülkesinin tutumunu açıkça dile getirdi. Ortak, kapsamlı, iş birliği içinde ve sürdürülebilir bir güvenlik anlayışının oluşturulması gerektiğine değindi. Çin’in Ortadoğu da yatırımlara devam edeceği de konuşulanlar arasında.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir