Kuşak Yol ile Çin’e tekstil kapıları açılıyor

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile en çok hareketlenen sektörlerden biri de tekstil olacak. Avrupa’ya açılma konusunda Türkiye’ye ihtiyacı olan Çin, diğer taraftan dev bir ihracat kapısı  


Çin’in Kuşak Yol Projesi birçok sektöre can damarı oluyor. Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret ağının en çok etkileyeceği sektörlerden birinin de tekstil olması bekleniyor. Çin’deki tekstil sanayisi üretim ve satışlar ile 27.15 milyon kişiye iş imkanı oluşturmaya başladı. Çin basınındaki haberlere göre Çin’deki tekstil sektörü Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile birlikte ciddi şekilde yükselişe geçti. Çin’in ayrıca Bölgesel Kapsamlı Ekonomik İşbirliği’ni hayata geçirerek tekstil sanayisindeki üretim, kapasite ve ticaret faktörlerini artırması bekleniyor.

232 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Öte yandan Çin’deki tekstil ihracatı 232.31 milyar dolara ulaşmış durumda. Çin’in tekstil ürünlerine ihtiyacı her ne kadar 2018 yılına göre yüzde 2.2 oranında düşüş gösterse de Çin’deki tekstil ihracatı hala yüksek boyutlarda. Daha önce Çin’in Kuşak Yol kapsamında Avrupa’ya göndermek istediği tekstil ürünlerinde Türkiye ile işbirliği yapabileceği belirtilmişti. Avrupa ile Gümrük Anlaşması sayesinde Türkiye, tekstil ürünleri Avrupa’ya vergisiz gönderiyor. Türkiye’den bu yıldan itibaren Çin’e ihracat trenlerinin de gitmeye başlaması bekleniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir