Kuşak Yol fikri ne zaman ortaya çıktı?

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuşak Yol Projesi’ni ilk olarak Eylül 2013’te açıkladı. Ancak uzmanlara göre bu dev proje çok daha eskilere dayanıyor


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Eylül 2013’te Kazakistan’a yaptığı ziyarette, İpek Yolu Ekonomi Kuşağı’nı (SREB) tanıttı. Bu projenin içinde İpek Yolu’nun 21. Yüzyıl Denizyolu’nun (MSR) da olacağı duyuruldu. Ekim 2013 yani Çin liderinin Kazakistan ziyaretinden 1 ay sonra ise Endonezya’da Bir Kuşak Bir Yol / One Belt, One Road (OBOR) konuşulmaya başlandı. 2017 yılına gelindiğinde artık bu dev proje günümüzdeki son halini aldı: Kuşak Yol.

İŞARETLERİ 2000’LERİ GÖSTERİYOR

Peki günümüzün İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol gerçekten 6 yıl önce Kazakistan’da mı başladı? Ekonomistlere göre bu sorunun cevabı çok basit: Hayır.

Çin’in yıllardır birçok farklı ülkedeki politikalarını ve yatırımlarını inceleyen uzmanlara göre Pekin yönetimi Kuşak Yol Projesi’nin ilk adımlarını çok daha önceden atmaya başladı. Dolayısıyla yapılan analizlerin ardından Çin’in aslında Kuşak Yol Projesi’ni 2000’lerin başında hayata geçirmeye başladığına karar verildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir