Kuşak Yol: Çin’in Latin Amerika ülkeleriyle ticareti 286 milyar dolara ulaştı

2019 yılı Latin Amerika ülkeleri açısından çok da iyi geçmedi. Bölgedeki birçok ülkede halk ayaklanmaları ve siyasi karışıklık baş gösterdi. Çin’in ise bölgedeki etkisi Kuşak Yol ile artıyor. Çin’in Latin Amerika ülkeleriyle ticareti 286 milyar dolara ulaştı


Çin’in Kuşak Yol kapsamında daha çok Orta Asya, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’daki yatırımları gündeme geliyor. Ancak Pekin hükümeti bir yandan da Latin Amerika’daki varlığını artırıyor. Çin’in Latin Amerika ülkeleriyle geçen yılın Ocak – Kasım ayındaki ticareti 268.8 milyar dolara ulaştı. Üstelik 2019 yılı birçok Latin Amerika ülkesi açısında çok da iyi geçmedi. Bölgedeki birçok ülkede halk ayaklanmaları ya da siyasi istikrarsızlık yaşandı. Bölgedeki istikrarın sağlanması ile Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki Kuşak Yol bağlarının artması bekleniyor.

DİPLOMATİK, TİCARİ VE ASKERİ ARTIŞ

ABD merkezli Business Insider sitesinde yer alan haberde W ashington yönetiminin Çin’in Latin Amerika’da artan etkisinin farkında olduğu belirtildi. Çin’in bölgede son yıllarda diplomasi, ticari ve askeri alanda varlığını artırdığına dikkat çekilen haberde, Pekin yönetimin amacının Latin Amerika’da ABD’nin yerini almak olmadığı yorumu yapılan haberde, ancak geliştirdiği ticaret ağının yine de bölgede çok ciddi sonuçlar doğuracağı kaydedildi. Çin’in bölgede Kuşak Yol kapsamında 56 liman anlaşmasının olduğuna dikkat çekilen haberde Çin’in bölgedeki ülkelere 700 milyon dolara yakın silah sattığı ve aynı zamanda Huawei gibi Çin merkezli teknoloji şirketlerinin de Latin Amerika’daki varlıklarını artırdığı hatırlatıldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir