Kuşak Yol: Çin’in Afrika’daki stratejik planı ve Cibuti

ABD basını Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında attığı adımları incelemeye devam ediyor. Bu kez Washington Post gazetesi Çin’in Cibuti’deki yatırımları mercek altına aldı


Eski bir Fransa sömürgesi olan Cibuti, stratejik konumu ve topraklarında barındırdığı yabancı askeri üsleri ile bölge ülkelerine göre kısmen daha istikrarlı bir yapıya sahip. 942 bin nüfuslu küçük Afrika ülkesi Cibuti’de Fransa’nın ciddi bir askeri üslenmesi mevcut. Bab-el-Mandeb Boğazı’ndaki stratejik konumu ile öne çıkan Cibuti ayrıca ABD’nin de Afrika’daki en büyük askeri üssüne ev sahipliği yapıyor. Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yabancı bir ülkede açtığı ilk askeri üssü de burada. Fransa, ABD ve Japonya’nın yanı sıra Çin de ülke dışındaki ilk askeri üssünü buraya açtı. ABD basını da Çin’in Cibuti’deki yatırımları üzerinden Pekin ile Washington arasında Afrika analizi yaptı. Washington Post gazetesinde yayınlanan analizde Çin’in Kuşak Yol Projesi ile bölgedeki varlığı mercek altına alındı.

ÇİN’İN STRATEJİK PLANI VAR, ABD’NİN YOK

Çin’in Afrika’daki en büyük limanı olan Doraleh Limanı’nı Cibuti’ye yaptığı belirtilen haberde, Pekin hükümetinin ayrıca Kuşak Yol kapsamında Cibuti ile Etiyopya arasında tren güzergahını hayata geçirdiği ve ilk denizaşırı askeri üssünü de buraya kurduğu hatırlatıldı. Washington Post’taki habere göre Çin hükümeti Cibuti açıklarında denizin altına kurduğu internet ağı ile bir yandan bölgeye Çin devletine ait şirket üzerinden internet erişimi sağlıyor, diğer taraftan Afrika’daki dataları Çin topraklarına iletiyor. Haberde eski Batılı sömürge ülkelerinin aksine Çin’in bölgede milyarlarca dolarlık yatırımlar yaparak elini güçlendirdiği itirafında da bulunuldu.

Kızıldeniz’e ve Aden Körfezi’ne kıyısı olan Cibuti’deki Çin varlığı hakkında Washington Post’a konuşan ABD’nin eski Etiyopya Büyükelçisi David Shinn, “Çin’in Cibuti’deki planları çok uzun soluklu. Cibuti, Hint Okyanusu açısından kritik önemde, ayrıca Kamboçya, Sri Lanka ve Pakistan limanları açısından da çok önemli. Çin’in bir stratejisi var, ama bizim yok” dedi.

ABD’DEN İKİ KAT YATIRIM

Haberde ayrıca Ernst & Young verilerine de yer verildi. Buna göre 2014 – 2018 arasında Çin’in Afrika’ya yatırımları iki kat daha fazla oldu. Bu süreçte ABD’nin kara kıtaya 72 milyar dolarlık yatırım yaptığı biliniyor. Haberde Cibuti’nin dış borcunun yüzde 70’inin Çin’e olduğu da hatırlatıldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir