Kuşak Yol: Çin’in 30 yıllık Afrika geleneği sürüyor

Çin yönetimi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında Afrika’daki yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Çin Dışişleri Bakanları 30 yıldır her yeni yılın ilk ziyaretini Afrika ülkelerine yapıyor. Mevcut Dışişleri Bakanı Wang Yi de 7-13 Ocak’ta Afrika turuna çıkıyor.  Çin 204 milyar dolar ile 10 yıldır ardı ardına Afrika’nın en büyük ticaret ortağı


Çin hükümeti, uzun yıllardır Afrika ülkeleriyle ilişkilerini çok yakın tutuyor. Pekin hükümetinin “kazan-kazan” olarak açıkladığı ilişkilerde Kuşak Yol Projesi de çok önemli bir rol oynuyor. Çin hükümeti bir yandan da 30 yıllık Afrika geleneğini bu yıl da sürdürüyor. Çin Dışişleri Bakanları 30 yıldır her yeni yılın ilk ziyaretini Afrika ülkelerine yapıyor. Mevcut Dışişleri Bakanı Wang Yi de 7-13 Ocak’ta Afrika turuna çıkıyor. Çin’in bu Afrika gezisi geleneği Ocak 1991’e dayanıyor. O dönemki Dışişleri Bakanı Qian Qichen, 4 Afrika ülkesine gitmişti.

ÇİN – AFRİKA TİCARETİ: 204 MİLYAR DOLAR

Pekin yönetimi, Soğuk Savaş’ın bitiminin ardından dünya ekonomisinin artık birbirine daha bağlı hale geleceğini öngörerek Afrika’daki yatırımlarını artırdı. 2013 yılından itibaren hayata geçirilmeye başlanan Kuşak Yol Projesi ise Çin’in Afrika’daki varlığını artırmasına neden oldu. Çin, Afrika’daki birçok ülkeye Kuşak Yol kapsamında milyarlarca dolarlık altyapı ağları kuruyor. Çin hükümeti son 10 ardı ardına Afrika’nın en büyük ticaret ortağı durumunda. Çin’in Afrika ülkeleri ile toplam ticareti 204 milyar doları geçiyor.

FOCAC’IN 20. YILI

2020 ayrıca Çin – Afrika İşbirliği’nin (FOCAC) 20’nci yıldönümü. FOCAC’ın hayata geçirilmesinden bu yana da Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret her yıl ortalama yüzde 20 arttı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir