Kuşak Yol: Çin, Yemen’de ne yapıyor?

Çin yönetiminin Yemen’de varlığı sorgulanıyor. Uzmanlara göre Pekin hükümeti Kuşak ve Yol kapsamında savaş yorgunu Yemen’in toparlanmasına katkı sağlamak istiyor


Çin hükümetinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında önem verdiği ülkelerden biri de de Yemen oluyor. Uzun süredir Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri destekli hükümet ile İran destekli Husiler arasında iç savaşın yaşandığı Yemen’de Çin’in varlığı sorgulanıyor. TRT World’ün internet sitesinde “Çin, Yemen’de ne yapıyor?” başlıklı bir haber yayımlandı. Habere göre Pekin, savaş yorgunu Yemen’in normalleşmesini istiyor. Bunun nedeni ise Kuşak Yol kapsamında Aden Körfezi ve Kızıldeniz’in bir hayli önemli olması gösterildi. Haberde Çin’in Birleşmiş Milletler Elçisi Zhang Jun’un geçtiğimiz ay uluslararası toplumu Yemen’e yardım etmeye çağırdığı ve Pekin’in savaş sonrası yeniden yapılandırma sürecinde işbirliğine açık olduğunu kaydettiği hatırlatıldı.  Zhang Jun’un Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde de tüm tarafları çatışmalara son vermeye çağırdığı politik çözüm çağrısı yaptığı belirtildi.

HEDEF KUŞAK YOL

Haberde “Birçok uzmana göre Pekin’in hedefi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında Yemen’in istikrarına sağlamak” denildi. TRT World’e konuşan I-wei Jennifer Chang, “Çin’in Avrupa ile yaptığı ticaretin ciddi bir kısmı Aden Körfezi ve Kızıldeniz’den geçiyor. Çin’in Ortadoğu ve Afrika’dan petrol ithalatı da Hürmüz Boğazı ve Bab el Mandeb Boğazı’ndan sağlanıyor. Yemen aslında sadece Çin’in dış politika amaçlarını direkt etkilemiyor, uluslararası gemi güzergahlarını da etkiliyor. Çin, istikrara kavuşmuş bir Yemen’in Kuşak Yol Projesi’nde daha aktif rol oynamasını istiyor” dedi.

İLK YEMEN TANIMIŞTI

Haberde Çin ile Yemen arasındaki karşılıklı ilişkilerin tarihte iyi olduğunu hatırlatılarak “1956 yılında iki ülke karşılıklı diplomatik ilişkilere başlamıştı. Böylece Yemen, Arap Yarımadası’nda Çin Halk Cumhuriyeti’ni resmi temsilci olarak tanıyan ilk ülke oldu” denildi. Çin’in de Yemen’in 1990’daki birleşmesinden önce bölgeye yatırım yapan nadir ülkelerden olduğu ve 1950’lerde 266 kilometrelik yol yaptığı vurgulandı. 2012 yılında Denizaşırı Ekonomi İşbirliği için Çin Ulusal Birliği’nin (CCOEC) Yemen’de üç doğalgaz enerji platformu kurduğu ve iki ülkenin 2013 yılında da Yemen’in güneyindeki limanlar için 508 milyon dolarlık anlaşma yaptığı belirtildi. Çin’in Yemen’in petrol üretiminde de aktif bir rol olduğu hatırlatılan haberde Çin devletine ait Sinopec Corp’un Yemen petrolünün yüzde 8’ine tekabül eden günde 20 bin varili çıkardığı belirtildi. Ancak iç savaştan bu yana Sinopec Corp’un Yemen’den ayrıldığı vurgulandı.

DÜZENLİ TOPLANTILAR YAPILIYOR

TRT World’e konuşan Yemen uzmanı Yaseen Tamimi ise, iş savaştan bu yana Çin’in ülkedeki tüm taraflarla düzenli olarak ‘rutin toplantılar’ yaptığını söyledi. Çin’in uzun vadeli amacının Yemen’in stratejik konumundan faydalanmak olduğunu vurgulayan Tamimi, “Çin Kuşak ve Yol kapsamında bu limanları kullanmak istiyor” dedi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir