Kuşak Yol: Çin – Afrika ticareti 208 milyar dolar oldu

ABD ve Avrupa ile yaptığı yüksek orandaki ticareti farklı coğrafyalarla dengelemek isteyen Çin, Kuşak ve Yol İnisiyatifi sayesinde bu amacına adım adım yaklaşıyor. Çin’in Afrika ile ticareti 200 milyar doları geçti


Çin hükümetinin yıllardır uyguladığı Afrika politikası meyvelerini veriyor. Pekin hükümeti Avrupa Birliği (AB) ve ABD ile yaptığı yüksek orandaki ticareti dengelemek için farklı coğrafyalara yöneliyor. Bu noktada da devreye Kuşak Yol giriyor. Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Çin ile Afrika arasındaki ticaret oranı geçen yıl yüzde 2.2 oranında artarak 208 milyar dolara ulaştı. Çin’in Afrika’dan ithalatı 95.5 milyar dolar olurken, ihracat oranı ise 113.2 milyar dolar oldu.

FOCAC DEVREDE

Çin ile Afrika ülkeleri arasında 20 yıl önce kurulan Çin Afrika İşbirliği Formu (FOCAC) Kuşak Yol kapsamında karşılıklı yatırımların artmasında önemli bir rol oynuyor. Çin yönetimi Kuşak Yol kapsamında Afrika geneline 6 bin kilometre tren güzergahı ve yol yaparken, 20 liman ile 80 enerji santralini de devreye soktu.

ÇİN’İN TİCARET RAKAMLARI

650 milyar dolar ile AB, Çin’in en büyük ticaret ortağı konumunda. Çin-ASEAN arasındaki ticaret ise 642 milyar dolara yükseldi. ASEAN ülkeleri böylece ABD’yi geride bırakarak Çin’in en büyük ikinci ticaret ortağı oldu. Çin – ABD arasındaki ticaret ise 540 milyar dolar civarında.  Diğer taraftan Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle ticareti 1.3 trilyon dolara yükseldi. Çin – Türkiye arasındaki karşılık ticaret ise 23 milyar dolara yükselirken, Çin ile Rusya arasındaki ticaret 110 milyar dolar oldu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir