Kuşak Yol: 17+1 ülkeleriyle ilk kez Çin lideri Xi Jinping görüşecek

Pekin’de 17+1 ülkeleri ile Nisan ayında düzenlenecek zirveye ilk kez Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de katılacak. Bu adım, Çin’in Kuşak Yol kapsamında Avrupa’daki etkisini artırmak istemesi şeklinde yorumlandı


Çin hükümeti, Avrupa’daki varlığını artırmak istiyor. Önümüzdeki süreçte de Pekin yönetimi ile Avrupa Birliği’nin (AB) sık sık karşı karşıya gelmesi bekleniyor. Masada konuların başında Kuşak Yol, 5G altyapıları, ABD ile Çin arasındaki rekabet ve teknoloji alanındaki işbirlikleri olacak. Çin’in özellikle Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında Avrupa’daki etkinliğini artırmaya çalışması bekleniyor. Çin ile 17 Avrupa ülkesinin katılımına ise 17+1 deniliyor. Çin ve 17 Avrupa ülkesi birçok alanda işbirliği yapıyor. 2012 yılından bu yana da söz konusu bu Avrupa ülkeleri Çin’de toplanıyor. Bu yıl Nisan ayında yapılacak 17+1 toplantısında ise bir ilkin yaşanması bekleniyor. South China Morning Post sitesindeki habere göre bu yıl ilk kez toplantılara Çin Başkanı Li Keiqiang’in yerine Devlet Başkanı Xi Jinping katılacak.

ETKİSİNİ ARTIRMA İŞARETİ

Nisan ayında başkent Pekin’de yapılacak toplantıya Çin lideri Xi Jinping’in katılacak olması Çin hükümetinin Avrupa’daki etkisini artırma çabası olarak yorumlandı. Çin’in böylesi bir adım ile özellikle ABD ile yaşadığı ticaret savaşının tekrarlanması halinde güçlenmeyi hedeflediği de kaydediliyor. Çin lideri Xi Jinping’in etkinlik kapsamında konuşma yapacağı belirtildi. 17+1 ülkeleri Çin’in yanı sıra 12’si Avrupa Birliği üyesi olan; Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Slovenya ve Yunanistan ile Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan oluşuyor. Çin’in küçük Avrupa ülkeleri üzerinden 1 Kuşak 1 Yol Projesi’ni Avrupa genelinde daha rahat uygulamayı hedeflediği vurgulanıyor.  

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir